Nedostatek vitaminu D je obtížné poznat. Lékař ale uvedl jedno znamení, které se projeví ve spánku

V lednu jsou noci stále velmi dlouhé a dny krátké. Platí také, že je venku zima a slunce příliš nesvítí. Naše těla tak nedokáží získávat dostatek vitaminu D ze slunce. Bohužel tak u většiny lidí hladina tohoto klíčového vitaminu klesá pod doporučené hodnoty. A pokud klesne významně, může se to začít podepisovat na zdraví.

Nedostatek vitaminu D může způsobit velké problémy

Vitamin D má v těle velmi důležité úkoly. Kromě toho, že podporuje správnou funkci imunitního systému, o čemž se dnes hodně mluví, má ještě další účinky. Především posiluje kosti, svaly i zuby. Pokud někdo trpí vážným nedostatkem vitaminu D, mohou ho potkat deformity kostí nebo jejich bolest.

Jak ale vitamin D doplnit? Jednou možností je soustředit se na stravu, která ho obsahuje. Jde především o tučné ryby, červené maso nebo třeba vejce. Ale to často není dostatečné, a tak je třeba sáhnout po doplňcích stravy nebo lécích, pokud je nedostatek už skutečně vysoký.

Problém spočívá také v tom, že většina lidí dlouho nepozná, že jim vitamin D schází. Mohou se tak do stavu, kdy už je skutečně zle. Je totiž také pravdou, že tuto látku není tak snadné rychle doplnit. Tělo ji vstřebává dlouhou dobu, a tak je nutná alespoň několikaměsíční kůra, než se hladiny vitaminu v těle obnoví.

Foto: Shutterstock

Špatný spánek

Podle lékaře Michaela Breuse je možné nedostatek vitaminu D poznat ve spánku. Jeho deficit se totiž projeví špatným spánkem či krátkou dobou spánku. Pakliže se tak začínáte budit dříve, případně se vám špatně usíná, měli byste si nechat vyšetřit hladinu této látky v těle.

Analýzy ukázala jednoznačné spojení mezi nízkou hladinou vitaminu D a nedostatkem spánku. Platí to ale i naopak, tedy, že nízká hladina vitaminu D vede ke špatnému spánku,” uvedl Michael Breus pro deník Express.

Než se ale vrhnete vitamin D doplňovat, poraďte se nejprve se svým lékařem, aby vám doporučil vhodnou dávku na základě vašich hodnot. Tímto vitaminem se totiž můžete i předávkovat. Dospělý by za den neměl přijmout více než 4000 IU, což je ekvivalent 100 mikrogramů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Terezia
Terezia
2 let

A ak starsi clovek spi denne 12 hodin a niekedy viac aka je pricina , aky vitamin chyba alebo ma prebytok. To som tu nenasla.