Nedostatek vitaminu D likviduje organismus. 5 signálů, které prozradí, že ho máte kriticky málo

Jen málokterý vitamin byl v poslední době tak moc skloňovaný jako právě déčko. Rovněž vědecká obec se na tuto látku ve větší míře zaměřila a neustále přináší informace o tom, jak moc důležitá je pro naše tělo. Jednotlivé tělesné procesy se bez vitaminu D jednoduše neobejdou, a tak je třeba držet jeho množství na optimální hladině.

Vůbec nejlepší je, když člověk dokáže veškerou potřebu vitaminu D získat ze slunečního záření přirozeně. To je skutečně možné a například v zemích ve Středozemí není deficit tohoto vitaminu prakticky žádným tématem. V našich geografických podmínkách to ale tak docela neplatí. Správnou produkcí si můžeme být jisti v podstatě jen v letních měsících.

Jak se projeví nedostatek vitaminu D

Ne nadarmo se vitamin D předepisuje dětem už od narození. U nich je totiž extrémně důležité, aby ho měli dostatek, protože jinak by mohli trpět křivicí, případně mít problémy s fyziologickým růstem, svalovou slabostí nebo různými deformitami kloubů.

Dospělí už určitou hladinu tohoto vitaminu v těle přeci jen mají, avšak je také pravdou, že tato významně kolísá. Nemusí být úplně snadné rozpoznat moment, kdy už je ho v těle skutečně málo a je nutné ho doplnit. Mezi pětici nejčastějších signálů však patří: bolest kostí a kloubů, křeče ve svalech, náladovost či deprese, množící se infekce a únava.

Foto: Shutterstock

Co způsobí deficit vitaminu D

Pokud je v těle nedostatek vitaminu D, neměli byste to v žádném případě podceňovat. Pro jeho správné fungování je klíčový a mnoho chronických problémů pramení právě z toho, že lidé jeho příjem zanedbají.

V takovém případě si můžete zadělat na závažná onemocnění, jako je obezita, cukrovka, různé typy rakoviny, infekce, roztroušená skleróza, kardiovaskulární choroby, vysoký krevní tlak, selhávající imunitní systém a další.

Foto: Shutterstock, zdroje: HealthDirect, Harvard

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Zoran
Zoran
1 rok

D3 si dávám v konopném oleji.

Last edited 1 rok by Zoran