Nedostatek vitaminu D se projeví zvláštní bolestí. Měl by ji znát každý a rychle ho doplnit

Deficit vitaminu D se v zimním období týká velkého množství lidí. Některé odhady tvrdí, že by mohl chybět až každému druhému, což je velmi nepříjemné zjištění, protože právě tento vitamin se stará o klíčové procesy v těle. Za slunných dní ho dokážeme získat přirozeným způsobem a nachází se také v některých druzích potravin. Ale v chladných měsících je ho chronický nedostatek.

Nezvyklá bolest kostí

Jakkoliv je vitamin D pro lidské tělo potřebný, většina lidí příliš neřeší to, zda ho má v těle dost nebo nikoliv. Přesně se to dá zjistit pouze z krevních testů. V případě většího nedostatku se ale mohou objevit příznaky. Tehdy už může být situace vážná a je třeba rychle jednat.

Vitamin D hraje důležitou roli v absorpci vápníku a fosforu ze stravy. Proto je tak důležitý pro udržených zdravých kostí, kloubů, svalů a zubů. Pokud je ho v těle málo, bývají jako první zasaženy právě tyto oblasti.

Může se tak objevit nezvyklá bolest kostí, které začnou být velmi citlivé na dotyk. To je obvykle případ žeber nebo holení kosti.¨ Dalším obvykle zasaženým místem jsou záda. Můžete začít pociťovat sílící bolest boků, pánve a chodidel.

Foto: Shutterstock

Denní dávka je důležitá

Ale vzhledem k tomu, že vitamin D se v těle stará o řadu dalších oblastí, nejde o jediné příznaky, které můžete pozorovat. Objevit se může také svalová bolest nebo křeče, stejně jako únava.

Dospělí a děti starší jednoho roku potřebují přibližně 10 mikrogramů vitaminu D denně. Existuje také mezinárodní jednotka IU, kterou používáme pro měření obsahu vitaminu D. Jeden mikrogram vitaminu představuje ekvivalent 40 IU. Doporučená denní dávka tedy činí 400 IU.

Nejde přitom jen tak o nějaké dávkování. V případě vitaminu D je velmi důležité, protože příliš mnoho této látky v těle škodí a vede k přílišné tvorbě vápníku, která může poškodit ledviny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments