Chlamydie se projeví velmi silným zápachem. Lékaři řekli, kde ho pocítíte

Chlamydie patří mezi jednu z nejzrádnějších nemocí. Ačkoliv o sobě dlouhou dobu nemusí dát vědět, ve skutečnosti tělo poškozuje a může způsobit závažné potíže. Jedno z varovných znamení se podle lékařů objeví na toaletě zvláštním zápachem, který byste neměli ignorovat.

Specifický zápach

Chlamydie jsou vcelku běžnou infekcí, která se přenáší zejména pohlavní cestou. Ačkoliv se poměrně dobře léčí, mnohem větší problém je ji diagnostikovat. Mezi nejběžnější příznaky patří bolest při močení či bolavá pánev a podbřišek.

Vzhledem k tomu, že bakterie jsou vylučovány močí, je možné podle ní infekci rozpoznat. “Může se dostat do moči, která bude vypadat zakaleně a opravdu hodně zapáchat,” uvádí zdravotnická organizace Health Day. “Na rozdíl od jiných infekcí močového traktu, které postupují rychle a působí velmi bolestivý průběh, chlamydie postupuje pomalu.

Chlamydie je podle odhadů nejrozšířenější pohlavní chorobou. Většina nakažených lidí ani netuší, že ji má, a tak ji šíří dále. Většina infekcí se objevuje u mladších lidí, kteří nejsou v manželství a měli dva a více partnerů za poslední rok.

Foto: Shutterstock

Infekce se dá dobře léčit

Skutečnost, že se chlamydie u většiny lidí neprojevuje, neznamená, že u velké části nemůže ve výsledku napáchat nezvratné škody. Ačkoliv onemocnění postupuje pomalu, nakonec může způsobit závažný zánět v oblasti močového a reprodukčního ústrojí. Zejména reprodukční zdraví žen je touto bakterií ve velkém ohrožení.

V případě žen může neléčená infekce chlamydií vést k neplodnosti, chronické pánevní bolesti či mimoděložnímu těhotenství, které je velmi nebezpečné.

Když se infekci podaří zjistit a zachytit, je velmi dobře léčitelná prostřednictvím antibiotik. Čím dříve se tak stane, tím lépe, protože s tím, jak se bakterie v těle rozšiřuje, je její vymýcení složitější.

Foto: Shutterstock, zdroj: Health Day, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments