Nejhorší nemoci v těhotenství. Ohrožují matku i dítě

V těhotenství jsou ženy mnohem náchylnější k nemocem než kdy jindy. Jejich úkolem je posilovat svou imunitu, protože jen tak dojde k ochraně nejen matky, ale také jejího dítěte, které jí zatím dřímá v bříšku. Mnohdy se však nepodaří imunitu posílit natolik, aby matčin organismus čelil všem nemocem, které se ji snaží napadnout. Někdy zkrátka podlehne. Je však třeba se sebemenšími příznaky zavítat k lékaři, protože mnohé nemoci mohou ohrozit jak matku, ale tak její dosud nenarozené dítě. A jaké nemoci jsou v těhotenství nejčastější?

Mnozí odborníci apelují na to, aby se přestalo říkat, že těhotenství není nemoc. Sice to nemoc není, ale v době těhotenství není organismus ve svém běžném stavu. I když se snažíme neustále posilovat svůj imunitní systém, v době těhotenství je náchylnější k nemocem a nemoci jsou v době těhotenství mnohem nebezpečnější. Vybrali jsme pětici nejčastějších onemocnění napadajících těhotné ženy, před nimiž je třeba mít se na pozoru.

Zarděnky

Zarděnky napadají těhotné ženy velice často. Jde o jedno z nejnebezpečnějších onemocnění pro těhotné, zároveň je to virové onemocnění, které závažně poškozuje plod. Aby se nemoci předcházelo, je dobré se očkovat. Předejde se tak komplikacím v těhotenství.

Zika virus

Jedná se o poměrně nové onemocnění. Zika virus je virová infekce, která dokáže velmi ohrozit plod. To však neznamená, že každá nemocná maminka přinese na svět nemocné miminko. Často se nemoc živí jen na matce a plod nechá být.

Plané neštovice

U dětí jsou plané neštovice hračkou, u dospělých, zejména u těhotných žen, takovou hračkou nejsou. Plané neštovice sice nejsou životu nebezpečné, ale díky tomu, že se u dospělých rozeznávají jen velmi těžce, mohou mít na matku i na samotný plod fatální dopad. Ve výjimečných případech plané neštovice způsobují TORCH syndrom u plodu.

Listerióza

Listerióza je nebezpečné onemocnění proto, že je doslova bezpříznakové. Jen ve výjimečných případech se objevuje horečka nebo nevolnost.

Žloutenka typu B

Sice je žloutenka typu A pro plod bezpečná, o žloutence typu B se to však říct nemůže. Žloutenka typu B je pro plod velmi nebezpečná, plod žloutenku dědí po mamince.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments