Co je nejčastější příčinou kožních nemocí a jak se s nimi poprat?

Ekzémy, akné, lupénka či svrab. To vše jsou kožní nemoci, které mohou sužovat člověka. Některá onemocnění jsou závažnější, jiná sotva znatelná, ovšem žádné by se nemělo podcenit. Kožní nemoci často překáží v každodenních činnostech, jelikož jsou svědivé, bolestivé, mnohdy až pálivé. Díky nim je velmi často narušena celistvost kůže a také její funkce. I když někdo kožní nemoci zastiňuje, mohou člověka ohrozit i na životě. Je proto dobré znát jejich příčiny, abychom jim mohli předcházet.

Je třeba poznamenat, že existují nemoci kůže, které nemají známého původce. Známe však spoustu kožních nemocí, jejichž příčina je dobře známá.

Nejčastější příčiny kožních nemocí

  • bakterie, viry
  • alergeny
  • slabý imunitní systém

Nejčastějšími příčinami kožních nemocí jsou samozřejmě viry a bakterie. Těm lze předcházet tak, že budeme neustále posilovat svůj imunitní systém. Na člověka se silnou imunitou viry nemůžou. Velmi často za onemocnění kůže mohou také alergeny. Alergie si bohužel nevybíráme, ovšem můžeme být připraveni na stav, který alergie vyvolá.

K dalším příčinám se řadí léky nebo případně očkování, proti nimž se tělo bouří. Za onemocnění kůže může v mnoha případech i styk s chemikáliemi.

Jak se s nemocemi kůže poprat

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se s nemocemi kůže poprat, aniž bychom navštívíli lékaře. Sice nelze předcházet všem kožním nemocem, ale některým předcházet lze, a to správnou hygienou, dostatečným pitným režimem nebo zdravým životním stylem (i nezdravá strava negativně ovlivňuje stav pokožky). Předcházet kožním onemocněním můžeme také tak, že se budeme vyhýbat faktorům, které nežádoucí a velmi nepříjemné kožní nemoci vyvolávají (například alergici se budou stranit všemu, na co alergičtí jsou).

Jak poznat, že se kožní nemoc dostavila

Samozřejmě se může i přesto stát, že kožní nemoc zaútočí. Jak se však projeví, jak ji poznáme? S každou nemocí přichází celá řada symptomů. Nejčastějším symptomem je vyrážka, kterou nelze přehlédnout. Poté se může dostavit bolest, pálení a svědivost. V mnohých případech se mění barva kůže.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

10
Komentujte

avatar
10 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
10 Autoři komentářů
KarelLenkaJiříJanaDav Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel
Host
Karel

Čííí Eééé

Lenka
Host
Lenka

Dobry den. Autorka opravdu nevi co pise. Napr. Lupenka je autoimunitni onemocneni. Neexistuje diagnostikovana lupenka bez pozitivniho antigenu HLAB27

Jiří
Host
Jiří

Už dlouho jsem nečetl takhle ubohý a nicneříkající text. Je to strašný… Jak se může psaním živit takováto nula, to nechápu.

Jana
Host
Jana

Na stará kolena jsem před asi 4lety zjistila že mám asi lupenku!!Lékařka si nebyla jistá,ale nakonec diagnozu potvrdila.Bylo to ložisko na nártu jedné nohy .vel.asi 4x3cm,které se každého půl roku zvětšovalo.Začala jsem pravidelně jíst kapsle hlívy ústičné,do toho hnusná černá mast a zákaz slunění.Po roce mi bylo dovoleno odjet k moři,kde se ložisko velmi zhoršiloa zvětšilo.Následovalo mnoho ozařování laserem které velmi pomohlDva další pobyty u moře,po třetím pobytu letos v Tunisku není po lupence ani stopa.Ovšem místo neustále mažu u moře opal.krémem s faktorem 50.

Dav
Host
Dav

Raději se chytněte metly.třeba to bude víc k užitku.

Rosta
Host
Rosta

Všechny dnešní nemoci jsou ze žrádla..to co se dnes vyrábí je plné jedů ,alergenů,pesticidů a buh ví čeho ještě.

Michael
Host
Michael

Opravdu hrozné. Nemám slov.

majka
Host
majka

Co tím chtěla autorka článku říct,že umí psát ??? KATASTROFA

Eva
Host
Eva

Článek o ničem.

Junka
Host
Junka

A co jsme se z tohoto článku dozvěděli? Nic. Opravdu přínosné.