Malé, přesto tak zdravé. Proč se plody goji označují za zázrak?

O super potravinách slyšel jistě každý. Jedná se o potraviny, které v sobě skrývají velké množství tělu prospěšných látek. Jinými slovy, jsou zdravější než jakékoli jiné potraviny na trhu. K super potravinám patří i plody kustovnice čínské, kterým se také přezdívá plody goji. Jedná se o drobné, červené sušené ovoce, jež je sice novinkou ve světě zdravého stravování, ovšem není žádnou novinkou ve světě medicíny. V medicíně se totiž využívá už více jak dva tisíce let.

Kustovnice čínská je specifická svou sladkou chutí, přesto v sobě neskrývá velké množství cukru. Od jiných druhů ovoce se liší zejména svými polysacharidy, jež fungují jako antioxidanty. Obsahují také velké množství jiných živin, například vitaminy A či B, selen, měď draslík nebo zinek.

Nejen díky svému obsahu živin, ale především díky svým zdravotním účinkům jsou plody goji považovány za zázrak. Jak konkrétně prospívají lidskému organismu?

Stárnutí nemá v boji proti nim žádnou šanci

Každý dospěje do věku, kdy ho budou trápit přibývající vrásky a jiné známky stárnutí. Se stárnutím si však lidé nemusí dělat starosti, stačí, když do svého jídelníčku zařadí plody goji. Obsahují již zmiňované antioxidanty, které podle studií dokážou zabránit předčasnému stárnutí. Likvidují totiž volné radikály, které jsou známé tím, že poškozují kolagen sídlící v kůži.

Hladina cukru v krvi se normalizuje

Zvýšená hladina cukru v krvi je dnes velmi častý problém. Otázkou je, jak zvýšenou hladinu v krvi normalizovat, pokud se s ní dlouhodobě potýkáme. Pomoct může kustovnice čínská, konkrétně výtažek z plodů goji, který dokáže snížit zvýšenou hladinu cukru v krvi.

Zatočí s vyčerpaností a únavou

Je zcela běžné, že v dnešním rychle ubíhajícím světě jsou lidé unavení a vyčerpaní. Mnohdy stačí “dát si dvacet”, jindy je třeba podpořit imunitní systém, a to kustovnicí čínskou, která dokáže zmírnit únavu a zahnat vyčerpanost.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.