Nejhorší jídla, která si můžete dát na talíř podle odborníků. Tohle už by neměl jíst vůbec nikdo

Pokud si chcete udržet zdraví do pozdního věku, což je cílem většiny lidí, je pro to zapotřebí také něco udělat. Dlouhověkost nepřichází sama o sobě a současný svět nabízí obrovské množství svodů, kterým mnozí bohužel podléhají.

Seznam potravin podle škodlivosti

Z nějakého důvodu je tomu tak, že potraviny, které jsou zdraví prospěšné, nejsou zase tak moc chutné a většina lidí o ně nejeví přílišný zájem. Pak tu máme jídla, která sice nejsou zdravá, ale v rozumném množství se konzumovat dají, aniž by nám uškodila. Jenže pak je tu velká skupina potravin, které jsou vyloženě škodlivé a lidé by je v žádném případě jíst neměli.

Vědci sestavili seznam více než osmi tisíc pokrmů, které pak seřadili podle toho, jaké obsahují živiny a prospěšné látky pro lidské tělo. Každá potravina dostala určitý počet bodů, aby to bylo přehledné a jednoduše srovnatelné.

Ukázalo se, že pro člověka nejprospěšnější jsou například maliny a další druhy syrového ovoce. Naopak to nejhorší, co do svého těla můžete vpravit, jsou nejrůznější instantní pokrmy, jako třeba nudle nebo polévky. V některých zemích ostatně existují různé způsoby značení škodlivosti potravin. Známý je například semafor, kdy červená barva značí, že takové jídlo byste konzumovat neměli, jakkoliv si ho můžete koupit.

Foto: Shutterstock

Kvalitní a zdravé potraviny

Pokud vás zajímá, které potraviny jsou opravdu výživově hodnotné a ve vašem jídelníčku by neměly chybět, potom jde zejména o tuňákový salát, mandle, zeleninové kari, ale třeba i kvalitní odlehčená majonéza. Doporučit lze rovněž hojné pojídání semínek, ořechů a luštěnin. V případě masa jsou nejlepší drůbež a ryby. Nejhorší je naopak hovězí maso.

Horší potraviny

Je zajímavé, že některé potraviny považované obecně zdravé, nedopadly vůbec dobře, ba právě naopak. Třeba bílá rýže se sójovou omáčkou rozhodně není pokrmem, který byste si měli dopřávat pravidelně. To samé platí o těstovinách, které lze dokonce srovnat s cheeseburgerem. Celkem nepřekvapí, že omezit byste měli i zmrzlinové poháry.

Co nikdy nejezte

Teď už se dostáváme ke kategorii, která by měla zůstat pro všechny zapovězená. Takovéto pokrmy nejezte ani v malém množství, prostě vůbec. Jde o nejrůznější zpracovaná jídla, zejména pak mražené hotovky, fast food, pizzu s uzeninami, instantní polévky, chipsy, ale překvapivě i kukuřičné lupínky.

Tato jídla obsahují naprosté minimum výživných látek a naopak jsou plná cukrů, soli a konzervantů. Studie prokázaly, že jejich konzumace úzce souvisí s rozvojem kardiovaskulárních chorob či rakoviny.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments