Nejlepší ochrana před deltou? Toto má větší účinek než vakcína, zjistili vědci

Nová studie tvrdí, že lidé, kteří se zotavili z koronavirového onemocnění covid-19 během jedné z předchozích vln pandemie, mohou mít nižší riziko nakažení se delta variantou než ti, co dostali 2 dávky vakcíny od společností Pfizer-BioNTech.

Studie izraelských vědců

Zjištění vyplývá ze studie izraelských vědců zveřejněné na zdravotnickém portálu medRxiv. Informoval o tom i deník The Guardian a agentura Bloomberg. Studie dokládá, že lidé, co prodělali nemoc covid-19 mají mnohem nižší riziko nákazy delta variantou než očkovaní 2 dávkami vakcínou od společností Pfizer/BioNTech.

Zjištění ohledně nemoci covid-19

The Guardian ke studii, která ještě neprošla recenzním jednáním, poznamenal, že danou studii ještě nepřezkoumaly další vědci, a zejména proto by se s výslednými údaji, které závěr studie obsahuje, mělo zacházet velmi opatrně. Podle deníku by však tato převratná zjištění mohla ovlivnit politiku veřejného zdraví na celém světě. No zřejmě mění mnoha lidem původní plány.

Přirozená imunita jako silnější ochrana

Přirozená imunita je prostě silnější než ochrana, tedy očkování vakcínou. Na to ale mnohým stačil zdravý rozum i bez studie. Přesto se nám od začátku výskytu viru vtlouká do hlavy, že je očkování jediná cesta, jak z toho ven. Tohle ale nová studie vyvrací a v podstatě dokládá neúčinnost vakcíny. Podle studie totiž lidé, kterým byly podány obě dávky vakcíny od PfizerBioNTech, měli téměř 6x větší pravděpodobnost nakazit se variantou delta a 7x větší pravděpodobnost symptomatického onemocnění než ti, co nemoc prodělali a z onemocnění zotavili, píší pro Bloomberg izraelští vědci.

Jaká je nejlepší ochrana před Delta

Izraelští vědci podle agentury tvrdí, že tato doposud největší terénní studie srovnávající přirozenou imunitu získanou z předchozí infekce s ochranou poskytovanou jednou z nejúčinnějších vakcín, které se v současnosti používají, ukázala, že tzv. reinfekce jsou mnohem méně časté u lidí, co prodělali covid-19. Podle analýzy přirozená imunita poskytuje mnohem delší a silnější ochranu před infekcemi, symptomatickými onemocněními a hospitalizací v důsledku varianty delta.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nature

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Honza
Honza
2 let

1. ,,snižuje se riziko nákazy” – ne, snižuje se riziko těžkého průběhu, nakazit se můžete ať máte imunitu, vakcínu, nebo nic.
2. Pořád to nic nemění na tom, že je lepší se naočkovat a snížit tím riziko těžkého průběhu, než riskovat přechodné bydliště v nemocnici (pokud máte imunitu tak super, ale ne každý má to ,,štěstí” se nakazit a zároveň mít lehký průběh).

Last edited 2 let by Honza
Nagyno
Nagyno
2 let

A to je ono. Ja jsem kovid prodelal mel spoustu protilatek a nikdo mi je neuznal a musel jsem se ockovat. Toto je svinstvo. Vy co jste to neprodelali dejte si treba 8 injekci. Ale proc se serou do tech co jich mají vice jak ty očkování.

Pavel
Pavel
2 let

Tím chce autor říci že je lepší se nakazit tedy zkusit štěstí ohledně embolií a dalších kulišáren které onemocnění způsobuje. Ne díky raději se nechám očkovat.

DrVoštěp
DrVoštěp
2 let

No a co, tohle by měl vědět každej kdo má diplom. Po prodělání chorob tohoto typu se neočkuje. Zadělává to jen na problémy a jeden z nich je ten, že se spotřebují přirozeně vybudované protilátky a imunita tak dostane doslo na pr**l a chorobu si člověk bude muset prodělat znovu, i když by s vlastními protilátkami býval byl nemusel.

Pavel
Pavel
2 let
Reply to  DrVoštěp

Pokud vím takhle to nefunguje naopak pokud imunitě poskytnete další impuls řekněme 6 až 9 měsíců po prodělání nemoci hladina protilátek se naopak zvýší. Upřímně nejlepší je asi změřit úroveň protilátek a podle toho se zařídit i když to stát zatím neuznává je to rozumné.Někdo totiž po prodělání nemoci nebo očkování potká znovu patogen a jeho imunita tak dostává další podněty aniž by o tom nutně věděl.

Michal
Michal
2 let

Stačí se nesrat do geometrie !

Zdeněk Lust
Zdeněk Lust
2 let

To je zase matení – takže doporučujete všechny nakazit, aby získaly lepší imunitu než z očkování? Jestliže je prodělání nákazy 6x účinější než očkování (což je možné), kolikrát je zároveň očkování účinější, než nic? To by bylo seriózní také uvést…

Ludmila
Ludmila
2 let

A co my, kteří jsme neonemocněli v žádné vlně? Jsme také přirozeně imunní?

marie
marie
2 let
Reply to  Ludmila

To by me take zajimalo!

JP.
JP.
2 let
Reply to  Ludmila

Asi ano, ale mohli jste prodělat nějakou lehčí formu se kterou si váš imunitní systém poradil. Takových lidí může být dost. Nicméně tím očkováním se určitě nic nezkazí. Mimo jiné jde i o to, že když se s nákazou znovu setkáte tak se to už nijak moc neprojeví, ale určitou dobu v řádu dní to můžete vesele šířit kolem sebe.

Miluse
Miluse
2 let
Reply to  Ludmila

No tak to urcite nejste. Az po prodelani nemoci, ale riskujete tezky prubeh. No tak si vyberte….

Jaryn
Jaryn
2 let
Reply to  Ludmila

Třeba jste to prodělala… Ale tak lehce že jste si příznaků ani nevšimla (nevěřím na “bezpříznakový” průběh)…
Já sám jsem tím prošel loni na podzim a letos – skoro přesně po roce – znovu… S tím že loni jsem neměl čich, a letos jsem tři týdny + kašlal…. Testy AG i PCR jsou tak přesné, že nic neodhalil….