Nejlepší ochrana před deltou? Toto má větší účinek než vakcína, zjistili vědci

Nová studie tvrdí, že lidé, kteří se zotavili z koronavirového onemocnění covid-19 během jedné z předchozích vln pandemie, mohou mít nižší riziko nakažení se delta variantou než ti, co dostali 2 dávky vakcíny od společností Pfizer-BioNTech.

Studie izraelských vědců

Zjištění vyplývá ze studie izraelských vědců zveřejněné na zdravotnickém portálu medRxiv. Informoval o tom i deník The Guardian a agentura Bloomberg. Studie dokládá, že lidé, co prodělali nemoc covid-19 mají mnohem nižší riziko nákazy delta variantou než očkovaní 2 dávkami vakcínou od společností Pfizer/BioNTech.

Zjištění ohledně nemoci covid-19

The Guardian ke studii, která ještě neprošla recenzním jednáním, poznamenal, že danou studii ještě nepřezkoumaly další vědci, a zejména proto by se s výslednými údaji, které závěr studie obsahuje, mělo zacházet velmi opatrně. Podle deníku by však tato převratná zjištění mohla ovlivnit politiku veřejného zdraví na celém světě. No zřejmě mění mnoha lidem původní plány.

Přirozená imunita jako silnější ochrana

Přirozená imunita je prostě silnější než ochrana, tedy očkování vakcínou. Na to ale mnohým stačil zdravý rozum i bez studie. Přesto se nám od začátku výskytu viru vtlouká do hlavy, že je očkování jediná cesta, jak z toho ven. Tohle ale nová studie vyvrací a v podstatě dokládá neúčinnost vakcíny. Podle studie totiž lidé, kterým byly podány obě dávky vakcíny od PfizerBioNTech, měli téměř 6x větší pravděpodobnost nakazit se variantou delta a 7x větší pravděpodobnost symptomatického onemocnění než ti, co nemoc prodělali a z onemocnění zotavili, píší pro Bloomberg izraelští vědci.

Jaká je nejlepší ochrana před Delta

Izraelští vědci podle agentury tvrdí, že tato doposud největší terénní studie srovnávající přirozenou imunitu získanou z předchozí infekce s ochranou poskytovanou jednou z nejúčinnějších vakcín, které se v současnosti používají, ukázala, že tzv. reinfekce jsou mnohem méně časté u lidí, co prodělali covid-19. Podle analýzy přirozená imunita poskytuje mnohem delší a silnější ochranu před infekcemi, symptomatickými onemocněními a hospitalizací v důsledku varianty delta.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nature

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
DrVoštěp
DrVoštěp
13 dní

No a co, tohle by měl vědět každej kdo má diplom. Po prodělání chorob tohoto typu se neočkuje. Zadělává to jen na problémy a jeden z nich je ten, že se spotřebují přirozeně vybudované protilátky a imunita tak dostane doslo na pr**l a chorobu si člověk bude muset prodělat znovu, i když by s vlastními protilátkami býval byl nemusel.

Michal
Michal
15 dní

Stačí se nesrat do geometrie !

Zdeněk Lust
Zdeněk Lust
15 dní

To je zase matení – takže doporučujete všechny nakazit, aby získaly lepší imunitu než z očkování? Jestliže je prodělání nákazy 6x účinější než očkování (což je možné), kolikrát je zároveň očkování účinější, než nic? To by bylo seriózní také uvést…

Ludmila
Ludmila
16 dní

A co my, kteří jsme neonemocněli v žádné vlně? Jsme také přirozeně imunní?