Nejoblíbenější lék na bolest může vystřelit krevní tlak. Hrozí mozková mrtvice, lékař uvedl kdy

Asi není člověka, který by tento lék neměl ve své domácí lékárničce. Paracetamol, u nás nejčastěji v prodeji jako paralen, je univerzálním prostředkem proti bolesti či horečce. Bohužel se ale zdá, že může negativně ovlivnit kardiovaskulární zdraví těch, kdo ho užívají.

Lék ztratil svou bezproblémovou pověst

Jde tu především o dlouhodobější užívání paracetamolu, které je velmi rizikové zejména pro lidi s vyšším krevním tlakem. Nedávno provedená studie ukazuje, že tento lék zvyšuje riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice. Vědci proto upozorňují, aby lidé, kteří paralen užívají dlouhodobě, přešli na co možná nejnižší dávku, pochopitelně ideálně po konzultaci s lékařem.

Paracetamol byl dlouho považován za bezpečnější alternativu k jinému druhu léků proti bolesti a sice nesteroidním protizánětlivým lékům (NSAID), kam se řadí třeba ibuprofen. O nich je už delší dobu známo, že zvyšují krevní tlak a rizika kardiovaskulárních chorob.

Studie se zaměřila na osoby s chronickou bolestí. Část dostávala jeden gram paracetamolu čtyřikrát denně, zatímco druhá část pouhé placebo, a to po dobu dvou týdnů. Výsledky byly poměrně jednoznačné. Pacienti užívající paracetamol měli v porovnání s těmi užívajícími placebo výrazně zvýšený krevní tlak. Tento nárůst byl přitom podobný jako ten, který způsobují léky třídy NSAID. Podle expertů to samo o sobě zvyšuje riziko srdečních a mozkových příhod o 20 %.

Foto: Shutterstock

Příliš vysoké riziko

Nemluvíme o krátkodobém užívání paracetamolu, například na bolest hlavy nebo horečku. To je pochopitelně v pořádku. Zdá se však, že jsme objevili nové riziko pro lidi, kteří lék užívají dlouhodobě na chronickou bolest,” řekl doktor Iain MacIntyre, který studii vedl.

Vědci také zjistili, že když lidé paracetamol přestali užívat, jejich krevní tlak se vrátil na původní úroveň. Výsledky tak jednoznačně ukazují, že celosvětově nejužívanější lék skutečně přispívá ke zvýšení krevního tlaku, což je jeden z nejdůležitějších rizikových faktorů pro mozkovou mrtvici nebo infarkt.

Lékaři i pacienti by tak měli velmi zvažovat přínos dlouhodobého užívání léku vůči problémům, které si tak mohou přivodit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Aha Journals

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments