Nejoblíbenější lék na bolest vědce nepříjemně překvapil. Některým lidem poškodí srdce. Jste mezi nimi?

Tento lék patří mezi povinnou výbavu každé domácí lékárničky. Aspirin je skutečně možná nejrozšířenějším lékem na světě, který své schopnosti už mnohokrát osvědčil. Pravdou je, že se hodí k potlačení horečky či bolesti a přináší celkovou úlevu. Teď se ale ukazuje, že u některých lidí by mohl způsobit více škody než užitku. Část populace by ho tak neměla užívat, protože zvyšuje pravděpodobnost selhání srdce o 26 %, jak ukázala studie zveřejněná v časopise ESC Heart Failure. Za ním nestojí nikdo jiný než Evropská kardiologická společnost a lze ho tak považovat za velmi důvěryhodný.

Rizikové faktory pro užívání aspirinu

Podle této vědecké práce není aspirin vhodným lékem pro ty, kdo mají jeden z předpokladů rozvoje nějaké srdeční nemoci. Mezi tyto faktory přitom patří vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka nebo kouření.

Jde o potvrzení skutečnosti, že lidé s alespoň jedním rizikovým faktorem pro selhání srdce, kteří užívají aspirin, mají vyšší pravděpodobnost, že k onemocnění skutečně dojde, než ti, kdo lék neužívají,” uvádí vědci ve své studii. Přestože bude zapotřebí dalších výzkumů, aby se toto spojení potvrdilo, jde o poměrně významný náznak, který nelze brát na lehkou váhu.

Foto: Shutterstock

Výsledky překvapily

Studie přitom neprobíhala na malém vzorku, což by její závěry mohlo zpochybnit. Ba právě naopak, vědci si vzali významný soubor více než 30 tisíc lidí z USA a Evropy. Všichni měli některý z výše uvedených rizikových faktorů pro onemocnění srdce. Vědci pak tyto lidi rozdělili na ty, kdo užívali aspirin a ty, kdo ho nebrali. V následujících letech potom sledovali případy, kdy došlo k rozvoji srdečního selhání, jež vede k úmrtí nebo alespoň hospitalizaci.

Přestože vědci dost možná doufali v opak, protože aspirin v minulosti prokázal různé léčebné využití, tentokrát byli překvapeni. Pravděpodobnost srdečního selhání byla o 26 % vyšší u těch, kdo aspirin užívali. Plyne z toho především doporučení, aby lidé s některým z rizikových faktorů raději aspirin užívali opatrně nebo vůbec. Poradit se můžete také s lékařem.

Foto: Shutterstock, zdroj: ESC Heart Failure

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

To je divný výzkum – aspirin (acylpyrin) je kyselina acetylsalicylová – v dávce 100mg denně má předcházet tvorbě sraženin a tím chránit do jisté míry proti infarktu a mrtvici…