Nečekané využití sádla. Naneste na pokožku a sledujte, jaké divy se začnou dít

Vepřové sádlo se dříve používalo takřka na všechno, a to nejen v kuchyni. Ve druhé polovině 20. století se však kvůli obsahu cholesterolu a předpokladu, že je živočišný tuk hlavním viníkem obezity začalo méně používat. Nyní se to zase zvolna mění.

Co obsahuje vepřové sádlo

Výhodou sádla je vysoká tepelná stabilita, díky které při smažení a pečení nevzniká tolik karcinogenních látek. Je vhodnější než máslo a mnoho rostlinných olejů. Sádlo se přepaluje při teplotách nad 180 ºC, neobsahuje škodlivé trans tuky, ale nasycené a nenasycené mastné kyseliny v poměru 4 : 6 a obsahuje tedy více zdravějších nenasycených tuků. Většinu tvoří kyselina olejová a obsahuje i hodně vitaminu D.

Sádlo a cholesterol

Tuk je spolu se sacharidy a bílkovinami nutnou součástí jídelníčku. Ani cholesterol, který se přirozeně vyskytuje v potravinách, nevede ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Jen se nic nesmí přehánět. Jídelníček má být pestrý, což platí i o zdrojích tuku a sádle. Pro konzumaci je nejlepší vyškvařené hřbetní sádlo z vepřů z volného chovu.

Sádlo na vrásky a pro příznivé účinky na pleť

Sádlo vyhlazuje vrásky. Vepřová kůže je totiž velmi podobná té lidské, proto se často používá v plastické chirurgii. Aplikace vepřového sádla na pleť na 20 minut ve formě masky viditelně zjemňuje a vyhlazuje vrásky.

Foto: Shutterstock

Sádlo pomáhá proti jizvám a striím

Sádlo také pomáhá proti jizvám a striím. Má mimořádně účinky na zmírnění viditelnosti strií, jizev i vrásek. Pravidelným promazáváním pokožky sádlem zjemníte a vyhladíte pokožku. Používá se hlavně jako prevence v těhotenství pro mazání břicha, boků, stehem i prsou.

Sádlo hydratuje suchou a ekzematickou pokožku i lupenku

Sádlo také skvěle hydratuje suchou a ekzematickou pokožku. Je hypoalergenní a velmi efektivně promašťuje kůži, proto prospěje i velmi suché a atopické pokožce. Přírodní neparfémovaný a nedráždivý prostředek zmírní i ložiska lupenky či akné.

Sádlo na popraskané paty i proti kašli

Ze sádla si můžete udělat i zábal na popraskaná chodidla a paty. Stačí nohy natřít sádlem, dát si bavlněné ponožky a nechat 20 minut působit, nebo klidně i přes noc. Při záchvatech kašle si s ním pro lepší odkašlávání můžete natřít i hrudník.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
2 let

Jsme tak chytrý, aby sme přišli na to, co už je dávno známo 🙂 Ona je to spíš disciplína maloměšťáků, ale nerad bych tím někoho popudil. Znáte to o té “potrefené huse” 🙂

Iris
Iris
2 let

No, sádlo používám v kuchyni celý život – pravda je, že moc smažených jídel nejíme, ale nemám problém párkrát do roka na něm usmažit vepřové řízky, vaječinu nebo zásmažku do bramboračky. Nejčastěji si ho mažeme jen tak na chleba (s cibulí nebo s česnekem). Cholesterol nám to rozhodně neovlivnilo.
100% můžu potvrdit účinky na pleť – hlavně v zimním období – používám ho místo drahých krémů už léta a vrásek opravdu moc nemám. Je vhodné, aby sádlo bylo domácí – vyškvařené doma a nejlépe z prasete z farmy, u kterého máte možnost zjistit, jak je chováno.

Nelen Nel
Nelen Nel
2 let
Reply to  Iris

A na drobné spáleniny taky dobře funguje.