Nejoblíbenější lék na horečku má vážný vedlejší účinek. Když na toaletě uvidíte tento signál, okamžitě ho přestaňte brát

Není zřejmě oblíbenějšího léku na horečku a bolest, než je paracetamol, který je v našich končinách nejčastěji znám jako paralen. Jeho oblibu má na svědomí skutečnost, že je volně dostupný a také velmi dobře snášený většinou lidí. To nicméně neznamená, že nemůže mít vedlejší účinky, a to dokonce dosti závažné. Stále jde o regulérní léčivo, se kterým je třeba nakládat opatrně, což si mnozí neuvědomují.

Pravidelné užívání není vhodné

Paracetamol je obratem k dostání v každé lékárně, ať už ve formě tabletek nebo sirupu. Ačkoliv vám dokáže rychle ulevit od nepříjemných bolestí či vysoké horečky, neměli byste zapomínat na to, že má také nežádoucí účinky. S nimi se předem seznamte na příbalovém letáku. Zjistíte, že je jich poměrně velké množství.

Pokud se budete držet doporučeného dávkování, s velkou pravděpodobností vám hrozí pouze mírné vedlejší účinky, které hravě překonáte. Bohužel to ale nedělá každý a mnozí si paralenem pomáhají více, než je zdrávo. To potom může spustit větší problémy než ty, které jste jím léčili.

Lékaři doporučují brát maximálně jednu či dvě tabletky s obsahem 500 miligramů paracetamolu až čtyřikrát za dobu 24 hodin. Přestože se ale budete dávkování držet, ale budete lék brát pravidelně, mohou se objevit závažnější nežádoucí účinky.

Foto: Shutterstock

Změny na toaletě i barvy kůže

Mezi významné varovné signály, že už jste to s paracetamolem opravdu přehnali, patří projevy na toaletě, zejména potom tmavá stolice a našedivělá stolice. Pokud něco takového zpozorujete, je třeba okamžitě paralen přestat užívat a ideálně vyhledat lékaře.

Tyto dva příznaky jsou přitom obvykle spojeny s dalším nežádoucím účinkem, kterým je žloutenka. Ta se projevuje zežloutnutím kůže a očního bělma. Jde jednoznačně o vážný projev, který může souviset s poškozením jater v důsledku užívání léku.

K žloutence tohoto typu dochází ve chvíli, kdy výrazně stoupnou hodnoty bilirubinu v těle. Ten pak nemění jen barvu kůže, ale právě i moči nebo stolice.

Foto: Shutterstock, zdroje: National Library of Medicine, Patient

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments