Těžký průběh Covidu-19 je nejčastější u lidí od 40 do 60 let, prozradil lékař, který se stará o nejvážnější případy



V prvních týdnech koronavirové epidemie se nejen Česká republika, ale i celý svět trochu sobecky utěšoval tím, že nemoc Covid-19 postihuje vážným průběhem především seniory a že u mladších pacientů je to sotva horší než normální chřipka.

Koronavirus se neřídí podle věku

Tyto představy vzaly za své poté, co se začaly objevovat první případy těžce nemocných dvacátníků a třicátníků. Odvolat jako neplatná se nakonec musely i představy, podle kterých koronavirus v podstatě nepostihuje děti. S celkovým nárůstem případů se totiž příznaky začaly objevovat i u nich a v cizině už nejsou výjimkou ani četná úmrtí dětských pacientů.

Ukazuje se, že věk není rozhodujícím faktorem toho, jak závažný bude mít onemocnění Covid-19 průběh. Potvrzuje to také vedoucí lékař Martin Balík z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice. Právě na jeho klinice se léčily a léčí ty nejtěžší případy, mezi nimiž na počátku epidemie nechyběl ani hojně zmiňovaný pražský taxikář, kterého se nakonec podařilo zachránit. “Jde o věkovou hranici 40–60 let s řadou rizikových faktorů,” prozradil Balík věk a stav, v jakém se k němu nejčastěji dostávají problematičtí pacienti s koronavirem.

Obézní čtyřicátník je velmi rizikový

Podle Balíka sice dnes stále nedisponujeme léky, kterými bychom dokázali léčit přímo Covid-19, ale jde pouze o léčbu symptomů. Na druhé straně ale o koronaviru máme obrovské penzum dat, které mohou v léčbě pomoci. Přinejmenším poskytnou obrázek o tom, jakým pacientům věnovat maximální péči. “Dnes víme, že ne všichni onkologicky nemocní, lidé s oslabenou imunitou či lidé léčení imunosupresivy mají riziko, že onemocní těžkou formou covidu-19,” říká Martin Balík.

U mnoha nemocí již známe skutečné predispozice těžké formy onemocnění. Vysoký věk v tomto ohledu nesehrává takovou roli, jelikož i lidé nad 70 let mohou být ve skvělé fyzické kondici a nemusí mít žádné větší zdravotní problémy. Ve skutečnosti mohou mít mnohem menší riziko těžké formy covidu-19 než čtyřicetiletí obézní diabetici s vysokým tlakem,” vysvětluje Balík.

Nejtypičtějším pacientem s těžkou formou onemocnění je podle něj dnes padesátiletý až šedesátiletý člověk s obezitou či morbidní obezitou a vysokým tlakem. Často má také špatně kompenzovanou cukrovku nebo metabolický syndrom. Právě u těchto lidí nejčastěji selže důležitá buněčná imunita, která ostatní spolehlivě chrání. Rychle se tak dostávají do vážného stavu.

Foto: Shutterstock



Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments