Prymula se vrací a rovnou zkritizoval Čechy: nedodržovali ani základní opatření

Epidemiolog Roman Prymula, který byl z postu hlavního epidemiologa na čas odklizen do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum, se podle všeho vrací jako jedna z hlavních postav pro řízení protiepidemiologických opatření v rámci druhé vlny koronavirové epidemie. Do karet mu nahrála i skutečnost, že jeho nástupce Rastislav Maďar v této funkci vyhořel a před pár týdny potupně odešel. Paradoxem na celé věci je to, že všechna opatření, která Maďar navrhl a za něž byl kritizován nejprve veřejností a pak i premiérem Babišem, se nyní stejně zavádějí.

Epidemiologie zkrátka funguje

Roman Prymula se se svým návratem na výsluní každopádně hned vymezil vůči práci ministerstva zdravotnictví v době, kdy se řízení epidemiologické strategie neúčastnil. Podle něj teď sklízíme jen plody chybně zvolené strategie, kdy došlo k příliš brzkému rozvolňování a nakonec i rušení všech opatření, která Prymula pomáhal zavádět do praxe. “Nebyla tady dodržována naprosto elementární pravidla, opatření se rozvolnila do podoby, kdy přestala mít jakýkoli efekt na virus. Epidemiologie funguje,” uvedl Prymula pro Českou televizi.

Podle epidemiologa je Česká republika aktuálně ve velmi složité situaci, kdy ji čeká velmi náročný podzim. To ostatně národu sdělil už i premiér Andrej Babiš. Podle Prymuly nelze očekávat, že bychom roušky sundali přinejmenším do konce zimy. Je ale možné, že je budeme muset nosit i déle. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už nařídil jejich nošení v uzavřených prostorách po celé zemi.

Nezbývá než vydržet

Musíme vydržet do doby, než tady bude vakcína, než dojde v populaci k poklesu. Nemyslím si, že k odložení dojde do Vánoc, myslím si, že to bude i na počátku příštího roku,” vyzývá Prymula k poctivému nošení roušek. Je přitom velkou otázkou, zda Češi dokáží být stejně zodpovědní jako ještě na jaře, kdy vzali opatření rychle za svá, což následně vedlo k nečekanému zlepšení situace. Dnes už mnozí lidé nařízení kritizují a roušky odmítají jako omezování osobní svobody a zbytečné opatření.

Podle Prymuly teď nejspíše uvidíme rychle se zhoršující čísla, na což bude nutné reagovat. “Pokud se situace bude zhoršovat, a dá se předpokládat, že ano, celý systém by se utužoval. Dá se předpokládat, že by bylo nařízení roušek pro žáky i ve třídě,” uvedl epidemiolog.

Foto: vlada.cz

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.