Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Šíření koronaviru nabralo v České republice na obrátkách a lidé začínají být vyděšení z toho, že není dostatek ochranných pomůcek. Vláda sice slibuje jejich brzké dodání, ale její prohlášení jsou stále tak trochu na vodě, protože dodavatelé jsou v těchto dnech mimořádně nespolehliví.

Čtěte také: Koronavirus v Itálii zřejmě zmutoval, proto je tak smrtící

Fungování koronaviru má své limity

Roušky a respirátory jsou v boji proti koronaviru pochopitelně nesmírně důležité. Stejně tak nejrůznější antibakteriální gely, kterých je naštěstí – alespoň se tak zdá – dostatek.

Přesto: stále se můžeme velmi účinně chránit. Nejlepší zbraní proti koronaviru totiž překvapivě zůstává obyčejné mýdlo.

Souvisí to s tím, jak koronavirová infekce funguje. Virus jako takový není živým organismem. Drtivou většinu času tráví ve vegetativním stavu, kdy někde čeká, až se mu podaří dostat do buňky. Tu potom ovládne a začne se nekontrolovatelně množit. Jakmile toto pomnožení dosáhne kritické hranice, zaútočí na imunitní systém, který často proboří.

Jakmile se koronavirus zmnoží, buňku opouští a pro další přenos využívá její membránu. Tu přitom tvoří tuková dvojvrstva. Ta je ideálním prostředkem k obelstění imunitního systému a zároveň obranou proti nepříznivým vlivům okolí. Právě díky této tukové membráně dokáží viry přežít mnoho hodin i dní mimo tělo hostitele. Nejvíce se jim přitom daří na hladkých površích, mezi něž patří kliky či madla v hromadné dopravě. Odtud se potom za příznivých okolností opět dostanou do těla dalšího hostitele.

Čtěte také: Hromadná doprava zůstává v provozu. Dodržujte opatření proti nákaze koronavirem

Mytí rukou a mobilního telefonu

Virus obalený v tukové membráně vypadá jako mikroskopická tuková částice. Velká výhoda membrány se ale pro virus může snadno proměnit v prokletí. Tukové molekuly jsou totiž hydrofobní. Pomocí rozpuštěného mýdla ve vodě můžeme tyto neviditelné molekuly tuku obalit, což vede k rozpadu samotného viru.

Opět jsme tak u onoho mytí rukou, které je sice mnohými vysmívané, ale pokud by bylo dodržováno skutečně poctivě, šíření koronaviru by bylo výrazně obtížnější.

Problém je v tom, že abychom se virů z rukou dokonale zbavili, museli bychom si ruce mýt alespoň dvacet vteřin a nezapomínat na žádnou jejich část.

Čtěte také: Pacienti svou smrt plně vnímají. Smutné svědectví italské lékařky o koronaviru

Ruce je přitom nutné si umýt okamžitě při příchodu domů nebo do práce. Pokud tak učiníte až poté, co si řadu věcí osaháte “špinavýma” rukama, moc si nepomůžete. Jako kritický se přitom ukazuje být mobilní telefon. Obvykle s ním manipulujeme venku neumytýma rukama, ale po návratu domů už mu takovou péči jako dlaním nevěnujeme. Ale měli bychom. Alespoň ho otřít dezinfekčními ubrousky.

Foto: Freepik

Mohlo by vás zajímat

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

21
Komentujte

avatar
11 Komentářová vlákna
10 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
19 Autoři komentářů
RomanaJarmilJindradanulikj vašíček Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Romana
Host
Romana

Je opravdu ten korona virus tak nebezpečný??