Koronavirus mohl uniknout z laboratoře, říká lékařka, která na něj vytvořila jednoduchý test

Tak trochu nechtěně se Soňa Peková stala jednou z hlavních expertek na nový typ koronaviru. Když se u nás nákaza začala šířit, provedla její soukromá laboratoř několik testů, z nichž vyšli dva pozitivní pacienti. Připomeňme, že to bylo v době, kdy se počet nakažených počítal v jednotkách. Následovala ne úplně příjemná reakce z Ministerstva zdravotnictví, které do té doby tvrdilo, že testování je možné pouze na jím určených pracovištích.

Vyvinula vlastní test

Jenže Pekové si média všimla, zejména potom jejích srozumitelných, racionálních a věcných názorů na koronavirovou epidemii. Není tedy divu, že se v její laboratoři dveře netrhnou a názory lékařky se šíří do světa.

Soňa Peková má s koronaviry dlouhodobou zkušenost. Její laboratoř se zabývá také veterinárními vyšetřeními, přičemž ve zvířecí říši je tento typ virů hojně rozšířen. A výjimkou nejsou ani u lidí. Obvykle podle ní ale způsobují jen letní rýmičky, kdy nejméně příjemnou věcí je nudle u nosu.

Peková také vyvinula vlastní test na koronavirus. Je podstatně jednodušší a levnější, než vše, co se dosud používá. Vzhledem k tomu, že na epidemii nechce vydělávat, rozhodla se ho ostatním laboratořím nabídnout zdarma. “Vzhledem k tomu, že se na nás obracejí diagnostické instituce z tuzemska, Evropy a USA s prosbou o vývoj praktičtějšího a dostupnějšího testu pro kvantitativní detekci viru SARS-CoV-2, neboť původně navržený test je pro rutinní testování velkého počtu vzorků zbytečně komplikovaný, pilně jsme navzdory všemu tady kolem nás na tomto zadání pracovali,“ říká Soňa Peková.

Nový koronavirus nepůsobí jako přírodní

Paradoxem na celé věci je fakt, že sama lékařka ve své laboratoři na koronavirus stále testovat nesmí. Chybí jí totiž certifikace, kterou však prakticky pro provádění testů nepotřebuje. Obrátila se proto na Ministerstvo zdravotnictví, které se ale k věci stále nevyjádřilo. Každopádně, pokud jí testy povolí, neprodleně s nimi začne. V době, kdy se stále hlasitěji hovoří o tom, že protestovanost české populace je extrémně nízká, by to bylo záhodno.

Soňa Peková je přitom zvyklá nespoléhat se na cizí postupy a informace a virus si dopodrobna rozebrala sama. A našla zde sekvence, které ji nepřijdou zrovna přírodní. “Fakt je, že to má charakteristiky, které nevypadají jako přírodní izolát. V mých očích to trošičku vypadá jako nějaký náhodný únik nešťastnou náhodou z nějaké laboratoře. V epicentru (Wu-hanu) je totiž skutečně laboratoř, ve které se s tímto virem pracuje. Jsou to všechno spekulace, byť ten genom nás přesvědčuje o tom, že přírodní izolát to patrně nebude,” říká Peková. Dodává však, že si nemyslí, že by šlo o biologickou zbraň, jak se někdy spekuluje.

Foto: Tilia Laboratories

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments