Nejúčinnější očista plic. Nakombinujte pár bylinek a budete je mít jako nové

Mnoho zemí světa bojovalo s pandemií coronaviru přísnými opatření, která v podstatě uzamkla lidi doma. Bez možnosti návštěvy volnočasových aktivit a často i vycházek do přírody. Neaktivní sedavý životní styl ale v dlouhodobém horizontu ovlivňuje náš metabolismus i imunitu.

V tomto období jsou každoročně virová a vzduchem přenášená onemocnění na vzestupu. Proto potřebuje naše tělo sílu, aby s těmito útoky dokázalo bojovat. Musíme se starat především o naše plíce. Jsou totiž k infekcím náchylné kvůli sezonním změnám, virům i překonaným respiračním onemocněním.

Naštěstí existují způsoby, jak můžeme o své plíce pečovat a čistit je přirozeným způsobem jen díky dodržování zdravých návyků. Posílíme svoji imunitu a zároveň pomůžeme plicím bránit se běžnými potravinami.

Kurkuma, máta a zelený čaj

Zařaďte do svého jídelníčku kurkumu. U většiny respiračních onemocnění lidé pociťují těžkost na hrudi kvůli zánětu dýchacích cest. Kurkuma pomáhá snižovat tento zánět a přispívá k přirozené očistě plic, detoxikaci těla a posiluje imunitu.

Pijte zelený čaj. Zelený čaj pomáhá snižovat záněty v plicích. Článek, zveřejněný v časopise Journal of Nutrition, uvádí, že existuje souvislost mezi zeleným čajem a CHOPN, která nadměrně ztěžuje dýchání. Pití už 2 šálků zeleného čaje denně snižuje riziko vzniku chronické obstrukční plicní nemoci.

Prastarým lékem na léčbu respiračních problémů je také máta. Horký mátový čaj umí vyléčit bolest v krku, protože brání ukládání hlenu i zánětům, způsobeným plicními infekcemi a pneumonií.

Jedním z nejpoužívanějších domácích léků k léčbě kašle a nachlazení je zázvor. Je známý svými protizánětlivými vlastnostmi, pomáhajícími odstraňovat toxiny z dýchacího traktu. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Nejlepším způsobem, jak posílit imunitu a bojovat proti sezónní chřipce a infekcím, je uvařit si šálek zázvorového čaje.

Dalším přírodním bojovníkem s respiračními potížemi je med, proslulý svými antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Jedna dávka medu podaná 30 minut před spaním vám poskytne úlevu od kašle.

Foto: Shutterstock

Dýchací cesty ochrání česnek

Chuť syrového česneku vás asi neokouzlí, ale jeho přínosy pro zdraví vás možná přimějí ho spolknout. Česnek působí jako silné antibiotikum. Pomáhá překonat infekce dýchacích cest i ucpávající se plíce, vedoucí k dušnosti a přetížení. Zmírňuje záněty, zlepšuje astma a snižuje riziko rakoviny plic.

Mezi další protizánětlivé potraviny patří také třešně, borůvky, fazole, čočka, vlašské ořechy, nebo olivy.

Důležité je cvičit a nekouřit

Samozřejmě nejvíc prospějete svým plicím, když přestanete kouřit, a to i pasivně. Také pijte dostatek vody a cvičte. Kardio cvičení, jako například běh, vašim plicím velmi prospívá. Vhodná je ale i jóga, která vás naučí kapacitu plic plně využívat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments