Dorty v cukrárnách stojí už i přes 100 korun. Někteří lidé už si je nemohou dovolit

Tento rok se nese ve zdražování snad úplně všeho. V čele jsou přitom energie, ale také základní suroviny pro výrobu potravin. To pak ovlivňuje ceny i všeho dalšího. V některých případech je ale zdražování skutečně hodně citelné a i odborníci poukazují na skutečnost, že když už prodejci musí zvyšovat ceny, raději si přihodí ještě něco navíc, aby si pojistili své marže.

Zdražovalo se postupně

Zatímco třeba v obchodě si u jednotlivých položek zdražení tolik nevšimneme, protože probíhá průběžně, je ředěno různými akcemi apod., u výrobků s vyšší přidanou hodnotou je to o poznání zjevnější. Jako třeba u dortů v cukrárnách. Ty na řadě míst zdražily v letošním roce skutečně výrazně.

Cena dortů v některých cukrárnách totiž překonala magickou hranici 100 Kč a další se jí blíží. A jak už to tak bývá, lidé jsou velmi odolní a ochotní leccos snášet, pak ale přijde něco, co to zlomí.

Zdá se, že přinejmenším pro část zákazníků to bylo právě toto zdražení. Při návštěvě několika cukráren v Praze jsme byli svědky nepříjemných situací. Lidé si přišli pro své oblíbené zákusky, ale když pohlédli do vitríny, bylo vidět, jak jsou zaskočení. Někteří to hlasitě komentovali slovy, že “to už si snad dělají srandu”, další se ujišťovali, zda tyto ceny skutečně platí. A jiní se prostě zase otočili a odešli se slovy, že tolik za dorty prostě dávat nebudou.

Ano, mám to tu ráda. Chodím sem už mnoho let, nakupuji pro celou rodinu. Vždy mi místní zákusky přišly trochu dražší než u konkurence, ale zase byly lepší. Stovku ale za dort už dávat nebudu,” komentovala zákaznice Miroslava své rozhodnutí. Někteří zákazníky uváděli, že si raději upečou doma.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír
Vladimír
2 let

Co tam lezete…..nechápete , že je kapitalismus…..takže jsou některé obchody jen pro vyvolené …aby je tam žebrota neotravovala…..a odchod do supermarketu pro náhražky……