Největší česká cukrárna razantně zvedla ceny. Lidé smutně odcházeli, na zákusky za takové peníze už nemají

Tento rok se nese ve zdražování snad úplně všeho. V čele jsou přitom energie, ale také základní suroviny pro výrobu potravin. To pak ovlivňuje ceny i všeho dalšího. V některých případech je ale zdražování skutečně hodně citelné a i odborníci poukazují na skutečnost, že když už prodejci musí zvyšovat ceny, raději si přihodí ještě něco navíc, aby si pojistili své marže.

Zdražovalo se postupně

Naposledy zažili šok zákazníci oblíbené sítě cukráren Ovocný světozor. Ta pro mnohé představuje doslova synonymum cukrárny. Lidé milují zdejší profesionálně připravené a vždy chutné zákusky, kterých je navíc na výběr velké množství.

Už několik posledních let je však patrné, jak moc se dorty (nejen) v této cukrárenské síti zdražují. Není tomu tak dávno, co ty nejdražší zákusky stávaly padesát korun a tehdy to všem připadalo jako docela dost.

Za poslední rok však musel Ovocný světozor zdražit hned několikrát, což je pochopitelně dáno tím, jak moc mu rostou náklady. Začátkem roku tak dorty stály přes 70 korun, pak se dostaly až na 85 Kč. To vše zákazníci podle všeho akceptovali, protože se v jednotlivých pobočkách stále tu a tam tvořily fronty.

Foto: Ovocný světozor

A pak přišel zlom

Před pár dny však přišlo poslední zdražení, po kterém už ale v mnohých skutečně hrklo. Většina dortů totiž překonala magickou hranici 100 Kč. A jak už to tak bývá, lidé jsou velmi odolní a ochotní leccos snášet, pak ale přijde něco, co to zlomí.

Zdá se, že přinejmenším pro část zákazníků Ovocného světozoru to bylo právě toto zdražení. Při našich dvou návštěvách různých poboček v Praze jsme zaznamenali opakující se situace. Lidé si přišli pro své oblíbené zákusky, ale když pohlédli do vitríny, bylo vidět, jak jsou zaskočení. Někteří to hlasitě komentovali slovy, že “to už si snad dělají srandu”, další se ujišťovali, zda tyto ceny skutečně platí. A jiní se prostě zase otočili a odešli se slovy, že tolik za dorty prostě dávat nebudou.

Ano, mám to tu ráda. Chodím sem už mnoho let, nakupuji pro celou rodinu. Vždy mi místní zákusky přišly trochu dražší než u konkurence, ale zase byly lepší. Stovku ale za dort už dávat nebudu, celkem by mi ani pětistovka nestačila. Jinde si ho pořád můžu koupit za padesát, i když nebude tak dobrý,” komentovala zákaznice Miroslava své rozhodnutí poté, co zhrzeně opustila prodejnu Ovocného světozoru na pražské Budějovické.

Foto: Ovocný světozor

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír
Vladimír
1 měsíc

Co tam lezete…..nechápete , že je kapitalismus…..takže jsou některé obchody jen pro vyvolené …aby je tam žebrota neotravovala…..a odchod do supermarketu pro náhražky……