Největší chyba, kterou můžete po sprchování udělat. Způsobí, že koupel napáchá více škody než užitku

Položte si obličej na toaletní mísu a teď na ručník, který máte zavěšený v koupelně. Kde na vás číhalo více bakterií? Kdo hádal, že na toaletě, spletl se. Vlhký ručník je semeništěm nebezpečných mikroorganizmů, které mohou ohrozit vaše zdraví, jak upozorňuje materiál Cleveland Clinic.

Vlhká koupelna, ráj bakterií

Koupelny bývají vlhkou místností po mnoho hodin. Tomu nahrává i skutečnost, že jsou často bez oken, pouze doplněny odvětráváním. Bakteriím se ve vlhkém a teplém prostředí líbí a rychle se množí.

Co vše je na mokrém ručníku

Pokud byste vzali mokrý ručník pod mikroskop ihned po osušení, pravděpodobně žádný problém nenajdete. Nechejte jej však mokrý viset na věšáku a budete překvapeni, kolik potvůrek se na něm usadí.

Na mokrém ručníku po 48 hodinách najdete:

  • houby, které způsobují lupy
  • bakterie stafylokoka
  • fekálie (v koupelnách s toaletou)
  • bakterie E-coli
Foto: Shutterstock

Co způsobí špinavý ručník

Nebezpečné jsou bakterie E-coli, které způsobují průjmy a salmonelu. Bakterie mohou výrazně poškodit i ledviny. V ručníku může být rozmnožena i bakterie MRSA, ta způsobuje meningitidu, otravu krve a další infekční onemocnění.

Kdy měnit ručníky

Správným postupem je měnit ručník nejpozději po dvou dnech. To platí za předpokladu, že mokrý ručník ihned po použití rozkládáte na sušák nebo topení. Zároveň musí být vaše koupelna dobře větraná.

Ručník na ruce, který používáte několikrát denně, je třeba vyměnit dokonce každý den.

Jak správně používat ručníky

Do ručníku si neutírejte vlhké ruce, ale vždy ruce po umytí mýdlem. Pouhé opláchnutí nestačí. Po opláchnutí rukou pak bakterie putují právě na ručník, kde se začínají okamžitě množit. Vždy oddělte ručník na obličej a ručník na tělo. Svůj ručník musí mít každý člen domácnosti.

Jak správně prát ručníky

Ručníky perte alespoň na 60 °C. Nepoužívejte aviváž a ručníky nežehlete.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.