Někteří lidé nakupují potraviny o 90 % levněji. Zdražování je netrápí, jogurt mají za 3 koruny a mléko za 8

Nárůst cen je velkým problémem pro drtivou většinu lidí v České republice. Vždyť za květen vystoupala inflace až na hrozivých šestnáct procent a podle všeho se ještě nezastavila. Podle některých expertů není vyloučeno, že dosáhne až 25 %, přičemž jednu z hlavních částí zdražování tvoří potraviny.

Nový segment potravin

U nich je velmi problematické, že je člověk potřebuje každý den a těžko tak na nich ušetří tím, že by si je odpíral. Jde o takzvanou základní potřebu, kterou je nutné uspokojit. To je však stále složitější, obzvlášť pokud nakupujete v běžných supermarketech, které nemají problém ceny neustále navyšovat, a to často i výrazně více, než o kolik stoupají jejich náklady.

Tržní ekonomika však naštěstí stále funguje, zejména potom pravidlo “kde je poptávka, je i nabídka”. Pokud tak lidé začínají poptávat levnější potraviny, najdou se obchodníci, kteří udělají vše pro to, aby jim je nabídli.

Obrovský boom proto dnes zažívají dříve zapadlé a nepříliš frekventované obchody, které se soustředí právě na to, aby nabídly běžné potraviny co nejlevněji. Obvykle toho dosáhnou tím, že na evropském trhu skupují zásoby, kterých se velcí hráči zbavují, a to proto, že jsou krátce před nebo již po datu minimální trvanlivosti.

Foto: Shutterstock

Úspora je skutečně značná

“Naše prodejny jsou na to přímo zaměřené, je to zhruba půl na půl,” uvádí zástupce Nejlevnějších potravin v Praze na Budějovické k tomu, jaká část sortimentu je prošlá. “Vše je řádně označené a naši zákazníci vědí, co kupují. Není to vůbec nic špatného, zboží s minimální trvanlivostí je nezávadné a cenově dostupné.”

Pravdou je, že nejen v České republice, ale i v dalších zemích Evropy poptávka po těchto potravinách rychle roste. Zboží po datu minimální trvanlivosti je totiž v drtivé většině případů nezávadné. Někdy může mít už trochu jinou texturu, případně i chuť, je to ale spíše výjimečné a zákazníci s tím počítají.

Pravdou je, že ceny v těchto typech obchodů je velmi příznivé. Výjimkou nejsou slevy ve výši 90 %. Naopak, u rychloobrátkového zboží představují spíše standard. Můžete tak nakoupit třeba jogurty za tři čtyři koruny kus, případně mléko za deset korun. V nabídce seženete výrazně zlevněné prakticky vše, ať už je to cukr, sušenky, nápoje nebo uzeniny. Největší z těchto obchodů již v podstatě suplují běžné supermarkety s širokou nabídkou. Rozdílem je to, že nakoupíte výrazně levněji.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
2 let

Ani kontrola nefunguje. V Lidlu npr prodávají zkažené maso smrdí na celý obchod. Nevěřím že se zdražuje vlivem války na Ukrajině. Globalisti odporní nechtějí aby běžný občan jedl maso ale i jiné potraviny. Budou se zavírat chovy dobytka. Je ale na pováženou proč je náš stát na tom nejhůře? Co vše si český občan nechá líbit ?

Pája
Pája
2 let

Je to tak Ať žijí levnačky lidé budou v nemocnici a budou mít klid

Miroslav
Miroslav
2 let

Supermarkety mají moc odpadu nevědí co stín tak nám budou vnucovat tímto způsobem prošlé jídlo. No Super.

Silvie
Silvie
2 let

Už takhle jsme odpadkový koš Evropy, ještě budeme kupovat prošlé potraviny. 😄 Nám, co máme děti to snad svědomí ani nedovolí.

Radomír
2 let

Jsou i takoví co i o 100 % , ale nesmí je odchytnout ! 😅

zde
zde
2 let

No super tak budeme děti krmit prošlou potravinou fakt super nápad jak ještě bych uvažoval o cukru mouce těstovině, ale jogurt sýr máslo mléko to opravdu ne !!

Anna
Anna
2 let
Reply to  zde

Verim, že když to spotřebujte hned, tak nic nehrozí. Oni by si to taky nedovolili, aby je někdo žaloval, a ohrozil jejich byznys

Iris
Iris
2 let

Každý den potřebuju maso, česnek a cibuli – s tím přežiju všecko – pokud se budu chtít rozmazlit – tak ještě vejce a mléko…zelí
S tím zbytkem si…víte co…
Uvedené seženu na farmách, nebo si to zčásti vypěstuju – jděte se bodnout 😛

Anna
Anna
2 let
Reply to  Iris

Napadl mě toaletní papír. Takova základní potřeba. To jako jak?

Nelen Nel
Nelen Nel
2 let
Reply to  Iris

Nakupovat na farmách? Bezva,pokud si to můžete dovolit. Spousta lidí na to prostě nemá. Každý den maso? Někteří ho nevidí ani v neděli. Vypěstovat si? Na okně leda pažitku. A minibalkon to nezachrání. Věřte-nevěřte,vařit se dá bez masa,1buřt pro 3 lidí fakt není maso. Vařit se dá bez mléka i bez vajec,bez másla. Pak sednout na kolo,jet 5-6 km někam na pole a sebrat si trochu zeleniny. Trochu se dalo vypěstovat. Jak dlouho by jste to dala?? Já musela skoro 3 roky. A dítě na základce. Manžel sehnal jen půl úvazek,to bylo bez nároku na cokoli. Tak příště uvažujte trochu… Číst vice »

Mmmmm
Mmmmm
2 let
Reply to  Iris

Ne každý může pěstovat

elíza
elíza
2 let

V takovém obchodě jsem nakoupila 3x a pokaždé jsem to musela vyhodit, protože se to nedalo jíst. Jednou z toho byly zubní pasty a ty jsem taky musela vyhodit – zvednul se mi z nich žaludek.

Monika
Monika
2 let

To jsme to dopracovali,kupovat prošlé zboží!Pevné doufám že naše vláda tohle dělat nemusí!Ona má jiné žaludky jak ta spodina dole!

Anna
Anna
2 let
Reply to  Monika

To souhlasím. Zní to hrozně, že tady vubec vznikl obchod s proslym zbožím. Někdo to schválil?? A to jen proto, že je tady velká poptávka, znamená, velké množství lidí, kteří nemají peníze na to si normálně nakoupit v normálním obchodě, a hledají slevy. A to jsou normální lidi, kteří pracují full time, jejich partneři pracuji full time, a přesto.. To je smutné.
O vládě se zmiňovat radci nebudu. To by bylo peeeeeeeeeeep. To by mi neschválili

Anna
Anna
2 let

Nejlevnější potraviny jsou sice fajn, i když také zdražili a není to jako dřív, ale jelikož tam nemají skenovací pokladny, ale ťukají cenu ručně, už 2x se mi stalo, že mě ošidili o cca 100Kc a 20Kc podruhé. Bez problému vrátili a byla jsem poučena, že si to mám počítat.. Tak si to teda už počítám:).

Iris
Iris
2 let
Reply to  Anna

Vidíte – to je super – naučili vás to, co máte umět ze základky = počítat (jednoduché počty)

Michal
Michal
2 let
Reply to  Iris

….,ale no tak Iris, myslím, že tohle není vhodná doba na posměšky ani na ironii. Místo toho začnete čistit kvér, protože tihle to jen tak nepustí.

Anna
Anna
2 let
Reply to  Michal

Iris to nemyslela zle, verim;) sranda musí být, zvlášť v téhle hloupé době

Anna
Anna
2 let
Reply to  Iris

To víte že jo:)). Člověk se jen spoléhá na počítače v dnešní době a zapomene počítat.