Chorvatsko zaplavily davy turistů. Není tu k hnutí, obchody jsou prázdné a čekají se fronty na jídlo

Po letech, kdy bylo cestování jen velmi obtížné, případně nemožné, se vše začíná vracet do starých kolejí. Tento rok je přitom v mnohém výjimečný, protože jsou lidé po cestování hladoví a chtějí si vynahradit dobu, kdy museli být doma.

Něco takového tu ještě nebylo

Ve velkém to už teď pociťuje například Chorvatsko, které se nečekaně brzy zaplnilo turisty. A to je teprve začátek sezóny. Na plážích už ale i tak není k hnutí a v obchodech jsou často vykoupené potraviny. Restaurace pak praskají ve švech a večer je problém sehnat místo.

Místní si pochopitelně návrat turistů ve velkém pochvalují, byť i je překvapila razance, s jakou se tak stalo. “Takový začátek června nepamatuji. Náhle sem najely obrovské davy turistů a zaplnily město. Prakticky veškeré ubytování je na celou sezonu vyprodané,” uvedla majitelka penzionu v přímořském letovisku Medulin.

Místní média rovněž hovoří o rekordní sezóně. Zaznívají ale také obavy o to, zda země dokáže takový náhlý nápor turistů ustát. Už teď mají totiž některé obchody logistické problémy a nedostává se v nich některých potravin nebo jiného zboží, zejména pak ve večerních hodinách, kdy je nápor turistů největší.

Foto: Shutterstock

Divoké léto

Připravujeme se na to, že léto bude opravdu divoké. Lidí tu bude obrovské množství a zřejmě se budou stát fronty u obchodů na jídlo,” tlumočí majitelka penzionu informace, které se mezi lidmi šíří.

Turisty přitom zjevně neodradily ani zprávy o tom, že chorvatské pobřeží je plné medúz. Ve skutečnosti to není pravda, šlo o zastaralé informace a medúzy už před několika týdny odpluly. Reálně je však pobřeží doslova poseto slunícími se lidmi.

Z chorvatského Medulinu Petr Vavrenka

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
milena
milena
1 rok

Právě jsme na Brači.Lidí je tady málo, supermarkety narvané zbožím.. Jen hospody nejsou zatím všechny otevřené. Moře cca 25 st.

Petr
Petr
1 rok

Je fajn, že jsme asi zrovna v jiném Chorvatsku…

Oldřich
Oldřich
1 rok
Reply to  Petr

Jsem v Monte Negro,super dovolená

Martynick
Martynick
1 rok

Zrovna sme se z Chorvatska vrátili, ale těch davů sem si nějak nevšiml. I v tom obchodu toho jídla zas moc nemizelo, a restaurace? Z poloviny zavřené a v druhé polovině Němci, protože pro našince je tam prostě draho.

jiri novak
jiri novak
1 rok

dovolená snů, doslova k nezaplacení 😀

Iris
Iris
1 rok

To je fajn – jen ať tam teď nalezou – po sezoně bude klid a na ostrovech 100% – to je pro ně moc drahé – neumí totiž počítat a za blbost se vždycky platí 😀

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Iris

Som tu (v Chorvátsku) a nič z toho není pravda. Nachádzame sa blízko Omiša a situácia je typická začiatku sezóny v Júli. Menej ľudí, chladnejšia voda a veľká pohoda. Pizza stojí okolo 60 KN (1€-7,30 kuna) a ceny v obchodoch sú primerané slovenským cenám. Júl Augustín bude plnší, ale to bo vždy.