Nemáte doma černou plíseň? Okamžitě se jí zbavte, jinak vážně onemocníte

Špatně izolované domy mohou na některých místech skrývat skutečně nemilé překvapení. Černá plíseň se na první pohled jen tak nepozná. Prozradí ji jemný zápach. Víte o tom, že tento druh plísně může vážně poškodit vaše zdraví?

Jednejte ihned

Ve vlhkém koutě domu, který má špatně provedenou izolaci, se může objevovat černá plíseň. Má různou podobu. Někdy stačí několik malých černých flíčků. Jindy jsou to celé mapy. Vždy byste měli vědět, že je černá plíseň nebezpečná pro vaše zdraví, i pro zdraví vašich zvířat. Černá plíseň je významný alergen, který dokáže podlomit zdraví i jinak silného člověka.

Alergie bez příčin?

Objevuje se členům vaší rodiny alergie, aniž byste znali jakoukoliv příčinu? Mohou za to spóry. Výtrusy plísní, které se šíří vzduchem. I když je nevidíte, pronikají přímo do vašich plic. Stačí, aby bylo bytové jádro vlhké, a je problém. Tapety nebo nábytek u stěny problém neřeší, pouze jej ještě méně vidíte. Mezitím se již váš zdravotní stav může prudce zhoršovat.

Pokud najdete ložiska plísně, ihned je odstraňte prostředky proti plísním. Nezapomeňte si na práci nasadit dlouhé rukávy, respirátor a dobře utěsněné úklidové brýle. / Foto: Shutterstock

Krvácení do plic

Nejsou to ale jen alergie, co vás může při vzniku černé plísně v domě potkat. Již v devadesátých letech bylo popsáno několik případů úmrtí i mezi dětmi nízkého věku, které krvácely do plic. Později bylo zjištěno, že za jejich potížemi stojí vystavení vysoké koncentraci černé plísně. Podobné případy byly popsány i mezi kočkami. Následná pitva prokázala přítomnost plísňových spór v jejich organismu.

Co můžete udělat ihned

Jako první projděte celý byt a odsuňte nábytek. Pokud uvidíte ložiska plísně, ihned je odstraňte prostředky proti plísním. Nezapomeňte si na práci nasadit dlouhé rukávy, respirátor a dobře utěsněné úklidové brýle. Textilii, kterou jste plíseň na jednom místě odstranili, ihned vyhoďte. Mohlo by dojít k roznesení plísně na další ložiska.

Černou plíseň odstraňujte ve slunečné a jemně větrné dny, abyste místnost následně dobře provětrali. Následně se snažte, aby byla vlhkost vzduchu v místnostech pod úroveň šedesáti procent.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments