Lékaři mají novou přelomovou léčbu rakoviny. Zcela vyléčí do 6 dnů

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale vědci udělali další pokrok v léčbě rakoviny. Operaci či chemoterapii tak může již brzy doplnit nový postup, který dokáže zaměřit všechny typy nádorů. Obzvlášť účinný se ale ukazuje být v případě rakoviny střev a vaječníků.

Přelomová léčba

To je velmi pozitivní zjištění, protože právě rakovina střev je v České republice tou vůbec nejčastější. Každoročně jí onemocní tisíce dalších pacientů.

V současné době se tento typ rakoviny léčí různými způsoby, od chemoterapie po biologickou léčbu. Podle odborníků jsou i dnes vyhlídky pacientů poměrně dobré, obzvlášť když přijdou včas.

Nová léčba, za kterou stojí vědci z Rice University, však jde ještě dále. Podle bioinženýrů se prokázalo, že jejich postup dokáže zlikvidovat i pokročilý nádor ve střevě či vaječnících za pouhých šest dní.

Dosud byly zkoušky prováděny pouze na myších, ale už se chystají klinické testy na lidech, které by měly začít ještě tento rok.

Foto: Shutterstock

Šetrný postup

Jde o velmi pokročilý postup, který do těla v podstatě vloží “továrnu na lék” velikosti hlavičky špendlíku, jež potom produkuje vysoké dávky interleukinu-2. To je přírodní látka, jež pomáhá aktivovat bílé buňky, aby bojovaly proti rakovině. Zmíněnou továrničku je přitom do těla možné dostat s pomocí minimálně invazivní operace.

Jakmile jsme zjistili správné dávkování, tedy kolik továren potřebujeme, jsme schopni zničit nádor u 100 % zvířat s rakovinou vaječníků a u sedmi z osmi zvířat s rakovinou střev,” uvádí profesor Omid Veiseh, který se na výzkumu podílel.

Výzkumníci vybírali pouze takové komponenty, které jsou prokazatelně neškodné. Klinické zkoušky na lidech mají začít ještě letos na podzim a vědci podotýkají, že jejich záměrem bylo, co nejrychleji pomáhat lidem s rakovinou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Science Daily

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments