Němci si vyrábějí aviváž, díky které jim oblečení voní i několik týdnů

Aviváž se při praní prádla používá pro jeho změkčení a provonění. Po použití aviváže se také prádlo snadněji žehlí a aviváž zmírňuje elektrostatický náboj. Prádlo by se po vyprání v aviváži nemělo lepit na vaši pokožku, což je velmi častý jev u oblečení ze syntetických materiálů.

Použití aviváže však není vhodné v případě praní ručníků, osušek nebo funkčního prádla. Pokud byste použili obyčejný prací prostředek a aviváž na funkční prádlo, dojde k narušení funkce odvodu vlhkosti.

Při výběru vhodné aviváže musíte vybírat nejen podle vůně, ale také podle osoby, pro kterou je prané oblečení určeno.  Dětská pokožka má úplně jiné nároky než pokožka dospělého člověka. Stejně tak musíte být opatrní při výběru aviváže, ve které budete máchat prádlo pro alergiky nebo lidi s lupénkou.

Zkuste vyrobit svou vlastní aviváž. Nejen že bude vonět dle vašeho přání, ale budete přesně vědět její složení.

Návod na výrobu domácí aviváže:

Aviváž z čerstvých bylinek

  • 1 litr bílého octa
  • velká hrst čerstvých listů rozmarýnu, tymiánu a šalvěje
  • velká skleněná nádoba s nekovovým víčkem
  • skleněná láhev pro skladování s nekovovým víčkem
  • sítko nebo cedník (plátýnko)

Do velké skleněné nádoby nasypte čerstvé bylinky a poté zalijte octem. Zkontrolujte, aby všechny bylinky byly zcela ponořené. Přiklopte víčkem a nechte na chladnějším místě louhovat alespoň 24 hodin. Pro silnější aroma 48 hodin. V průběhu louhování občas zatřepejte nádobou. Poté přeceďte přes sítko nebo plátýnko, aby vzniklá aviváž byla bez jakýchkoliv nečistot či usazenin. Aviváž naplňte do skleněné lahve a můžete rovnou používat. Množství použijte dle potřeby, ale určitě ne více, než používáte vaší běžné aviváže.

Foto: Shutterstock

Rychlá domácí aviváž

  • ocet (lihový nebo jablečný)
  • esenciální olejíček (pro výrobu přírodní kosmetiky)

Pokud nemáte čas si dopředu připravit domácí aviváž, pak stačí do šuplíčku pro aviváž nalít 2 polévkové lžíce octu a přidat několik kapek esenciálního olejíčku. Vůně olejíčku volte podle sebe. Obvykle se používá eukalypt, levandule, máta, mandarinka nebo citronela.

Pakliže si aviváž chcete předpřipravit, smíchejte ve skleněné lahvi bez kovového uzávěru (raději volte plastový) ocet se studenou vodou v poměru 1:1. Voda by neměla být napuštěná přímo z kohoutku, ale předvařená. Poté do lahve nakapejte pár kapek esenciálního oleje a je hotovo. Aviváže používejte stejně jako obvykle.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments