Chorvatsko zavřelo pláže. Češi se tam koupali ve výkalech

Zdá se, že tento problém už je pro Chorvatsko standardem a objevuje se i tuto sezónu. Dříve krásně čisté moře je dávno minulostí a dnes jsou frekventované pláže spíše místem, kde se v moři musíte brodit skrz výkaly a nejrůznější špínu.

Ani letos se jim nevyhnete

Letos se tato potíž objevila už překvapivě brzo, a to ještě předtím, než do země najednou ty největší davy, které obvykle zašpinění moře a pláží způsobí. Už teď ale hned několik pláží neprošlo hygienickými testy. Mohou za to podle všeho silné přívalové deště, které do moře vyplavily hromady fekálií z nepříliš dobře fungujících kanalizací.

Jak informují samotní turisté, některé pláže už jsou hodně cítit a nepořádek je viditelný na první pohled. Nejhorší to bylo na třech plážích, a sice Bibirska, Zagori-západ a Zagori-východ, které se nacházejí v okolí oblíbené Novalje na frekventovaném ostrově Pag.

Foto: Shutterstock

Pěkný nepořádek

Na těchto plážích dosáhla kalamita takových rozměrů, že je úřady raději až do odvolání uzavřely. Nešlo přitom jen o to, že není příjemné koupat se v takovém nepořádku, avšak rozbory zjistily i přítomnost nebezpečných bakterií, které by koupající se turisty mohly ohrozit.

Potíže však v tomto ohledu hlásí i čeští turisté na Makarské. “Je to tady zase. Už loni bylo moře špinavé, ale to jsme byli v červenci. Teď jsme si říkali, že v červnu by to nemuselo být ještě tak špatné, ale je tu stejně spousta výkalů. Vypouštějí to tady do moře z restaurací u pobřeží,” tvrdí paní Milada, která v jednom z tamních kempů tráví dovolenou s rodinou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří kuchta
Jiří kuchta
1 rok

Nechápu masochismus některých turistů. Je tam hnusně tak tam pojedu znovu …. Chorvaty bude bordel zajímat až jim tam turisti nepřijedou. Pokud tam jsou také to v pořádku. Eura nesmrdí jako pláž zanesena výkaly a to je podstatně.