Hrozí nedostatek benzinu a nafty? Němci začali brát pumpy útokem, bojí se, že dojdou

Současná situace je všechno, jenom ne klidná a uspořádaná. Ačkoliv poněkud línější letní období nahrává spíše pocitům, že to nejhorší už je za námi, spíše opak bude pravdou. Jde o jakýsi klid před bouří, jejíž příchod se očekává na podzim a v zimě. Tehdy by Evropa mohla narazit na nedostatek zemního plynu nebo některých paliv.

Omezení vedou k nedostatku

Pokud se zaměříme na pohonné hmoty, je třeba si připomenout, že jejich ceny se před pár měsíci razantně zvedly. U nás stál litr benzinu či nafty přes 50 korun. Od té doby se situace lehce uklidnila, protože cena ropy na světových trzích přeci jen poklesla, avšak zdaleka jsme se nedostali na úrovně, ze kterých ceny vyskočily.

Navíc je docela pravděpodobné, že se znovu podíváme výše. Také z toho důvodu přistoupily některé státy k praktikám, které bychom na dobře fungujících trzích nečekali. Jde pochopitelně o zastropování cen pohonných hmot, případně jejich významné umělé zlevnění. V zásadě jde o líbivý krok, který přináší okamžitou úlevu pro občany, avšak v podhoubí zadělává na mnohem hlubší problémy.

Před časem se to ukázalo v Maďarsku, kde měli na paliva stanoven pevný strop. Jenže v důsledku toho se jich začalo nedostávat, protože producenti neměli motivaci je za tyto ceny dodávat. Lidé se potom začali předzásobovat, což celý kolotoč dále roztočilo.

Foto: Shutterstock

Problém může být i v Česku

K podobné situaci teď dochází v Německu, jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Ten cituje zprávu z agentury Bloomberg, podle které Němci panicky vykupují paliva, protože na tamním trhu hrozí jejich nedostatek. Německo sice cenu paliv nezastropovalo, ale výrazně je zlevnilo. A jak se ukazuje, podobné zásahy nepřinášejí nic dobrého.

Také v České republice bylo před časem přistoupeno ke zlevnění paliv. To však mělo podobu slevy ve výši 1,50 Kč na spotřební dani, což nestojí ani za řeč. Ostatně, na stojanech čerpacích stanic se to v podstatě neprojevilo.

Na druhou stranu, širší nedostatek paliv na evropském trhu se může projevit i v České republice.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ilija Němec
Ilija Němec
9 měsíců

Tady po té skvělé zprávě nebude benzín ani v Česku. Zatím je na benzínkách klid. Už se mi podařilo navozit domů 328 litrů. Díky Bohu.