Nemoc ze stresu známá jako Obsedantně kompulzivní porucha

OCD neboli obsedantně kompulzivní porucha představuje nemoc psychického původu, kterou trpí mnohem více lidí, než byste si vůbec mysleli. Zpočátku se projevuje velmi nenápadně, takže není žádným překvapením, když si jedinci svého problému nejdříve vůbec nevšimnou. Pokud se ale OCD neřeší a neléčí, může dojít ke gradaci nemoci, zhoršeným projevům a daleko vážnějším problémům.

Jak se OCD projevuje?

Zkratka OCD pochází z anglického názvu obsessive-compulsive disorder, česky tuto psychickou poruchu známe jako obsedantně kompulzivní poruchu. Jak jsme již zmínili na začátku dnešního článku, projevy této nemoci mohou být klidné, nenápadné a nevýrazné, takže si jich pacienti mnohdy vůbec nevšimnou, nebo si projevy nemoci nespojí s něčím vážnějším.

OCD se projevuje opakujícími se myšlenkami či nutkáními, které pacient nedokáže ovládat. Ačkoli si je člověk svého jednání plně vědom, nechce takto jednat, svá nutkání považuje a vnímá jako nechtěná, nicméně se proti nic nedokáže bránit.

Postupem času se projevy zhoršují

Obsedantně kompulzivní porucha má tendence se stupňovat, především pak v případě, kdy ji pacienti vůbec neřeší. Postupem času člověk trpící touho psychickou poruchou pociťuje velmi nepříjemné pocity, jako je třeba strach, znechucení, pochyby a podobně. Nabývá dojmu, že nic v jeho životě není správné, pacienti jsou nuceni často opakovat nejrůznější činnosti, které jim zabírají stále více času.

Pro OCD je například typické, že se vrátíte domů jen proto, abyste se ujistili, že jste ze zásuvky vytáhli žehličku. Jsou schopni se vrátit domů třeba i několikrát, aby se přesvědčili, že sfoukli svíčku, vypnuli plotýnku na sporáku nebo třeba zamkli. Pokud se tato nutkání objevují stále častěji a opakují se, pak je potřeba zpozornět, protože něco není úplně v pořádku.

Výjimečné nejsou ani posedlosti

Obsedantně kompulzivní poruchu často doprovází i nejrůznější posedlosti, kterými pacienti trpí. Může se například jednat o posedlost čistotou, kdy má daný člověk neustálou potřebu čistit sebe i všechno ve svém okolí, i když dané věci nejsou vůbec špinavé. Výjimečná není ani posedlost v podobě perfekcionalismu, kdy pacient trpí nutkáním mít všechno naprosto perfektní a do posledního puntíku dokonalé, napravuje chyby nejen své, ale i lidí okolo sebe.

Dá se vyléčit

Dobrou zprávou je, že se dá OCD vyléčit, chce to jen čas a především léčbu podstoupit. Pakliže se tato psychická porucha neléčí a neřeší, nabírá na intenzitě, její projevy se stupňují a čím déle se člověk rozhodne pro léčbu, tím složitější a náročnější pro něho bude vrátit se opět do normálního života.

Mohlo by vás zajímat

loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

22
Komentujte

avatar
7 Komentářová vlákna
15 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
16 Autoři komentářů
VendulaBabirenePetrAjrin Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Babi
Host
Babi

Touto poruchou a ještě horšími projevy své nejistoty začala trpět dcera po přechodu na osmileté gymnasium, kdy z jedničkářky i v předmětech, které měla opravdu ráda, nestačila (dle mého názoru středoškolští kantoři neuměli s 11tiletými zacházet), i zpočátku nezapadla do kolektivu. Psycholožka to vysvětlila – a je to tak pochopitelné a možná to některým z Vás pomůže – tak, že ve svém světě plném nejistot hledala alespoň něco, co zvládne. Kontrolovala před odchodem a večer kohoutky u sporáku i vodovodní. Časem to odešlo beze stop (a bez léků). Nevím již, snad přidáním více lásky v naší velké rodině, zaujetím pro… Číst vice »

Vendula
Host
Vendula

Ahoj nic si z této diagnozi nedělejte u mne se projevila když jsem se starala o matku na čekací listině na transplantaci Klidně 10krat jsem se vrátila že zastávky než jsem to konečně začala řešit a psychiatr my napsal léky než jsem dobrala první balení cítila jsem obrovský rozdíl a útlum nutkání vše kontrolovat a když jsem to řekla obvodnimu lékaři začal se smát a probírali jsme jaké léky na to bere on a jaké já 😄😂😂😂tak se tím netrapte alou k doktorovi a naučte se si najít denně hodinu kdy budete mít čas jen pro sebe a nenecháte si… Číst vice »

Loading...