Nekouřit se zkrátka vyplatí. Kolik utratí průměrný kuřák za rok?

Statistiky dokládají, že stále hodně kouříme. Podle posledních dat Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku v ČR je u nás přes 25 % kuřáků.

Kuřáci kouří zejména klasické cigarety. Průměrná cena za krabičku cigaret je 90 Kč. Jedna cigareta denně vyjde téměř na 5 Kč, ročně přijde na 1680 Kč. Kouření je častou příčinou astmatu a alergií. Alergie jako taková se nedědí, dědí se jen sklon k alergiím.

Potíže při kouření

Kouření rodičů hraje velkou roli. Snižuje kvalitu spermií, zhoršuje vývoj plodu v děloze a po porodu je spouštěčem rozvoje astmatu. Nejčastější problémy rodiček kuřaček jsou předčasné porody, malá porodní váha dítěte a vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Snižuje se obranyschopnost, opakují záněty dýchacích cest, rozvíjejí alergie a zvyšuje krevní tlak.

Kolik prokouří průměrný kuřák

Muži vykouří průměrně 15 až 24 cigaret denně, za rok za 24 500 až 39 500 Kč. Ženy vykouří 10 až 14 cigaret denně, za rok za 16 500 až 23 000 Kč. Částky by vás měly přesvědčit, že vyhazovat peníze za cigarety, které škodí zdraví, je nesmysl. Jeden měsíc v roce vyděláváte jen na cigarety. Tabákový průmysl je nadšený. Vás to ale stojí jednu pěknou dovolenou, kterou byste si mohli dopřát.

Zvýhodnění nekuřáků

Epidemiologické výzkumy dokládají, že u nás díky kouření zemře až 19 % lidí. Kouření je často příčinou rakoviny plic, infarktu, mozkové mrtvice i cévních nemocí. Náklady na léčbu se pohybují v miliardách korun, proto zdravotní pojišťovny podporují programy pro odvykání kouření. Pokud přestanete kouřit, vyjde vás lépe i životního pojištění v průměru o 5 %.

Lepší kondice a hodnotnější život

Odstrašující obrázky na krabičkách moc nepomáhají. Zákaz kouření v restauracích a na zastávkách vyhnal kuřáky ven, pod okna běžných lidí. Podle odborníků celoživotní kuřáci umírají průměrně o 10 let dříve než nekuřáci. Mají až 3x vyšší riziko úmrtí ve věku 35 až 69 let. Pokud přestanete kouřit, prodloužíte si život o pěkných pár let. Navíc budete v lepší kondici a budete mít hodnotnější život.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments