Nekouřit se zkrátka vyplatí. Kolik utratí průměrný kuřák za rok?

Statistiky dokládají, že stále hodně kouříme. Podle posledních dat Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku v ČR je u nás přes 25 % kuřáků.

Kuřáci kouří zejména klasické cigarety. Průměrná cena za krabičku cigaret je 90 Kč. Jedna cigareta denně vyjde téměř na 5 Kč, ročně přijde na 1680 Kč. Kouření je častou příčinou astmatu a alergií. Alergie jako taková se nedědí, dědí se jen sklon k alergiím.

Potíže při kouření

Kouření rodičů hraje velkou roli. Snižuje kvalitu spermií, zhoršuje vývoj plodu v děloze a po porodu je spouštěčem rozvoje astmatu. Nejčastější problémy rodiček kuřaček jsou předčasné porody, malá porodní váha dítěte a vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Snižuje se obranyschopnost, opakují záněty dýchacích cest, rozvíjejí alergie a zvyšuje krevní tlak.

Kolik prokouří průměrný kuřák

Muži vykouří průměrně 15 až 24 cigaret denně, za rok za 24 500 až 39 500 Kč. Ženy vykouří 10 až 14 cigaret denně, za rok za 16 500 až 23 000 Kč. Částky by vás měly přesvědčit, že vyhazovat peníze za cigarety, které škodí zdraví, je nesmysl. Jeden měsíc v roce vyděláváte jen na cigarety. Tabákový průmysl je nadšený. Vás to ale stojí jednu pěknou dovolenou, kterou byste si mohli dopřát.

Zvýhodnění nekuřáků

Epidemiologické výzkumy dokládají, že u nás díky kouření zemře až 19 % lidí. Kouření je často příčinou rakoviny plic, infarktu, mozkové mrtvice i cévních nemocí. Náklady na léčbu se pohybují v miliardách korun, proto zdravotní pojišťovny podporují programy pro odvykání kouření. Pokud přestanete kouřit, vyjde vás lépe i životního pojištění v průměru o 5 %.

Lepší kondice a hodnotnější život

Odstrašující obrázky na krabičkách moc nepomáhají. Zákaz kouření v restauracích a na zastávkách vyhnal kuřáky ven, pod okna běžných lidí. Podle odborníků celoživotní kuřáci umírají průměrně o 10 let dříve než nekuřáci. Mají až 3x vyšší riziko úmrtí ve věku 35 až 69 let. Pokud přestanete kouřit, prodloužíte si život o pěkných pár let. Navíc budete v lepší kondici a budete mít hodnotnější život.

Mohlo by vás zajímat

23
Komentujte

avatar
11 Komentářová vlákna
12 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
21 Autoři komentářů
DavidpopoYardaOldaKarel Filc Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
popo
Host
popo

Co stále melou o kouření ať začnou psát jaký rakoviny vzduch máme na Ostravsku Tesinsku Orlove Trinecku Karviné a byty drahé jak všude místo aby tady udělali nějaké výhody s povidkama o kouření můžete jít někam inverzy a špatně ovzduší reste?

David
Host
David

přesně tak, 3 měsíce jsem pracovně v Karviné – Ostrava – Stonava – Dětmarovice – Albrechtice. vzduch zde je příšerný, kdo to nezažije nepochopí, takže nějaké kouření tady nehraje žádnou roli.

Yarda
Host
Yarda

Vzpomínám na jednu epizodu z knihy (snad) “Jistě pane premiére”, jak premiér chtěl rozjet kampaň proti kouření. Argumentoval kolik peněz se zbytečně utratí za léčení chorob způsobených kouřením. Ale experti mu to rozmluvili a podpořili to tím, kolik peněz se ušetří na důchodech, protože kuřáci umírají dřív.

Petr
Host
Petr

Kouřil jsem deset let a budu toho dycky litoval, díky bohu se mi podařilo přestat, ale nebylo to snadný. Lepší je nekouřit….

Rosťa
Host
Rosťa

Jenom kecy o mrtvých, nemá to zas až takový vliv, jo, někdo má kuřácký kašel, ano, to je potom v MHD děs. Já jsem kouřil od 12 do 49 let, ale přestal jsem pouze z důvodu financí, ne ze zdravotních. A doopravdy jsem za ty peníze každý rok 2x – 3x v Řecku. Ale nesouhlasím s opatřením zákazu kouření hlavně v hospodě, každý si jde na pivo a cigaretu, pokud jsem ,,UŽ” nekuřák, můžu jít do cukrárny. Hospoda byla vždy hospoda a tak to mělo zůstat. Kouření je každého věc, nebo demokracie platí jen pro feťáky aj ?

Olda
Host
Olda

Jj, máš pravdu! Já už sice nekouřím 11 let a můžu říct, že to nebylo vůbec těžké, je to jen o hlavě! Ale souhlasím s Tebou, hospoda vždycky byla o pivu a cigaru a tak by to mělo zůstat!! Já si pamatuju hospody za “komancu” a na rovinu, nebyly lepší místa na pokec a na sehnání všeho, co člověk potřeboval!! A po pravdě, parta kamarádů u karet, piva a cigarety…. to Ti nikdo nenahradí!!

Chálec
Host
Chálec

hh chlastat může každej, ale kouřit ne? trapáci, buzny transky atd., nikdo neřeší, ale cigarety jo?

inrambo
Host
inrambo

Keci a zase samé lži spíše by se měli podívat to co vdechujeme místo vzduchu splodiny a radioaktivní prach stále a dále a dále potraviny zamořené jedem od éček počínaje konče kde čím cigarety v tomto ohledu je tak malé zlo a zanedbatelné

Mirda
Host

..a co takle : nákup cigaret jen na zdravotní průkaz, propojit EET s databází zdravotní pojišťovny a v případě nemoci z kouření bude pojistné plnění pacientovi sníženo o částku z nakoupených cigár….dobrý ne ? ….Pozn. tento příspěvek není určen pro kuřáky a pana Kuberu !!!
🙂

Pedro
Host
Pedro

A co takhle kuřákům poskytnout nadstandartní služby za peníze zaplacené na dani z cigaret /70 Kč z krabičky/ a néé z našich kuřáckých daní sponzorovat nekuřáky…???

Radek
Host
Radek

Sice je pravdou, že kouření je zlo, ale je trapný pořád psát léčba stojí miliardy, ale už se nepíše kolik peněz má stát z prodeje cigaret a jejich výrobků, to ta léčba je pouze nicka. Jenom plky, plky. Stejně jídlo, změnili normy a je to samá chemie, která nese jen pro někoho peníze, zdraví to fakt nebude. kvalitní jídlo by mělo být standard a ne si za něj nesmyslně připlácet pro zisky jiných. Při psaní jsem si dal s chutí dvě cigaretky, abych podpořil léčbu i fetek.

Tom
Host
Tom

Bez dani z cigaret by se státu těžce hospodařilo a nejen z nich.

Honza
Host
Honza

Nejradši by jste nás kuřáky postříleli.Zaměřte se na Feťáky a alkoholíky!

Nestranný
Host
Nestranný

Kecy v kleci.Dříve dědkové meli fajfku v hubě snad i ve spaní a dožívali se vysokého věku.
Daleko horší následky na zdraví a délku života mají chemické sra..y přidávané do potravin.
Můžou si doktoři klidně cancat co chtějí,ale asiaté a indiáni kouří dlouhá staletí a problémy
se zdravím nemají,protože konzumují chemikáliemi neupravené potraviny.Až nám budou opět prodávány chemicky neupravované potraviny,tak se zdraví lidí vrátí zpět k normálu.

Petr
Host
Petr

Jo myslis jedovate babis hovna kure z nuly na pekac 28 dni vsude repka a herbicidy

jnet
Host
jnet

Demagogie kuřáka, kterému už cigarety poničily mozek. A to ve stylu -kdo kouřil umřel, kdo nekouřil umřel taky. Kdybych přijal argument s toxickými potravinami tak se jejich efekt násobí s taxicitou kouření. Prostě kuřák si za své vlastní peníze kupuje rakovinu. Kdysi jsem pracoval v mezinárodní firmě a ta poskytovala benefit vyrovnání nemocenské po dobu půl roku nemoci na úroveň platu. Ale mělo to jednu podmínku. Zaměstnanec se musel podrobit každý rok speciálnímu vyšetření na kouření a drogy, které odhalilo i to, jestli dotyčný byl kuřákem před 10 lety. Pokud to dotyčný odmítl, tak měl jen tu žebráckou nemocenskou, kterou… Číst vice »

Hans
Host
Hans

Vy jste zcela mim. Patrně odnaučený kuřák a takoví jsou nejhorší. Takoví jako vy nepatří mezi lidi.

Nestranný
Host
Nestranný

Kuřák kouří při práci a nijak to neomezuje jeho výkon.To jsou jen kecy zamindrákoaných hlupáků,kteří třeba dříve kouřili,ale manželky je donutili nekouřit,protože by jim nezbývaly finance na její nové róby.Takoví podpantofelníci
a odnaučení kuřáci jsou potom ti největší kritici.Vždycky platilo,že poturčenec je horší turka.A na pracovištích zakazují kouřit jen ti samí.Nekouřit v nebezpečných provozech je samozřejmé,ale už nikdy nepochopím,když tuophlavý Němeček
třeba prosadil zákaz kouření ve venkovních prostorách areálů nemocnic.
A takových hlupáků je spousta.Vy patříte mezi ně.

Tak
Host
Tak

Přesně tak já kouřím při práci a cigaretovou pauzu mám až když dojedu domu z práce .. takže vykon 110%

jobb24
Host
jobb24

Jo souhlasím,kvůli nekouření v celém areálu nemocnice(MB) nejdu ani na operaci! Nehodlám lítat pár hodin po operaci v županu na ulici před nemocnicí…. Kouřím od 8 let (55roků) a po poslední operaci jsem šel hulit po 4 hodinách před budovu. V roce 98 mi dali před operací na JIP v soukromém senatoriu popelník protože mi lítaly tlaky a srdeční rytmus. Po operaci jsem šel na zvláštní pokoj kde mě nechali kouřit!!! 4dny po složité TEP kyčle a částečné rekonstrukci pánve jsem šel domů…… bez kouření bych to nedal!!!! JSOU TO JEN BUZERACE LIDÍ A UBÍRÁNÍ CHUTĚ DO ŽIVOTA!!! VŠEMI ZÁKAZY… Číst vice »

Karel Filc
Host
Karel Filc

Hul si hlavně doma a neotravuj tím smradem normální lidi.kuřáky bych poslal na Gulag

Josef
Host
Josef

n jono ale nezapomeň že naši předci kouřili uplně jiny tabák co kouří lidi ted je v něm víc sraček a proto se dožívají kuřáci ted nižšího věku

Nestranný
Host
Nestranný

To se týká ale jenom cigaret s těmi různými příchutěmi.Cigaret s tabákem,který
prošel pouze běžnou fermentací je však dost a patří právě mezi ty levnější.
Mě osobně cigarety s přídavky chutí a vůní nechutnají.A není pravda,že se teď kuřáci dožívají nižšího věku.Je to naprosto stejné jako dříve.Hůř jsou na tom
lidé obézní a lidé pracující v prašných a chemických provozech.To už ale statistiky neuvádí.

Loading...