Nemůžete spát? Na vině nemusí být káva, ale některé potraviny

Znáte to – jdete spát, ale ne a ne zabrat. Na vině může být velké množství faktorů. Tak především stres a nervozita z dalšího dne, deprese či úzkosti, přílišné horko v letních dnech, náročné (nevhodné) cvičení těsně před spaním, nebo káva, která před spaním také není vhodná. Svou roli ale může sehrát ale i nevhodné jídlo. Článek je pro všechny čtenáře, kteří často nemohou spát a netuší proč.

Mastná a pikantní jídla večer ne!

Je obecně známo, že mastná a pikantní jídla oddalují fázi usínání. Pokud si tady takové jídlo dáte večer, nebo co hůře – před spaním, věřte, že neusnete snadno. Kvalitní spánek nepodporují ani cukry, právě naopak. Pokud se bez těchto jídel neobejdete, naplánujte si večeři tak čtyři až šest hodin před odebráním se do postele. Existuje více rušivých potravin, o kterých se příliš nemluví.

Tvrdý sýr vadí

Tvrdý sýr jednoduše vadí. Stačí několik nakrájených kostiček, nebo plátek o velikosti sendviče může negativně ovlivnit spánek. Většina lidí sní více, než uvádíme, a proto se potom problém se spánkem ještě horší. Problém u sýrů je, že jsou obtížné na trávení. Především jde o čedar, švýcarský sýr, modrý sýr a parmazán. K tomu si připočtěte nepříjemné pálení žáhy. Pálení žáhy je nejvíce intenzivní, když si lehnete. A tak máte po poklidném a ničím nerušeném spánku.

Dodržujte několikahodinový odstup

Takže pokud tvrdý sýr jako večeři, tak čtyři až šest hodin před usnutím. Pokud máte chuť konzumovat nějaký ten mléčný výrobek, asi nejvhodnější variantou je sklenička teplého mléka. Díky aminokyselinám tryptofanu budete usínat mnohem lépe.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.