Dotykové displeje škodí prstům. Jsme nešikovní kvůli scrollování?

Kdo snad touží stát se lékařem nebo dokonce chirurgem, měl by se pravděpodobně vyvarovat častého používání zařízení s dotykovými displeji, respektive zároveň cvičit schopnosti svých prstů prostřednictvím komplexních manuálních činností.

Stále stejná gesta

Odborníci jsou totiž blízko definitivnímu závěru, že zejména děti a mladiství ovládáním dvourozměrných a plochých displejů pomocí několika stále stejných gest ztrácejí jemnou motoriku a schopnost precizně ovládat prsty.

Profesor chirurgie na londýnské Imperial College, Roger Kneebone, varuje rodiče předtím, že děti mají příliš málo příležitostí k manuálním činnostem vytvářených rukami. Jde například o práci s nůžkami a papírem, případně dřevem či kameny. Namísto toho se děti soustředí na scrollování a swapování na dotykových displejích.

Velký problém pro zdravotnictví

Kneebone ve své praxi pozoruje, že se studenti v dnešní době mnohem hůře učí precizní práci se skalpelem nebo pilou na kosti. Manuální schopnosti, které si minulé generace přinášely automaticky, je nyní třeba mnohem více učit a cvičit.

Profesor se dokonce obává toho, že tento stav bude pro zdravotnictví v příštích letech znamenat obrovskou výzvu a že může přivodit skutečně velké problémy. V medicíně už jsou sice dnes stále častěji nasazováni roboti, ale ty nejpreciznější úkoly jsou stále na lidech.

Experti proto doporučují děti nezanedbávat a poskytovat jim možnost fyzického rozvoje. Velmi příhodné jsou pro to i zcela banální činnosti, jako třeba pomoc v kuchyni nebo hraní na některý z hudebních nástrojů.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments