Nenápadné znamení, že vaše ledviny melou z posledního. Pokud ho přehlédnete, může to být zlé

Možná jste se dosud nezamýšleli nad tím, zda vaše ledviny fungují správně. A tak je nejvyšší čas napravit to. Pravdou totiž je, že funkce ledvin je nenahraditelná, ačkoliv si ji často neuvědomujeme. Tento orgán filtruje krev a odvádí z těla toxické látky. Když přestane fungovat, je možné ho nahradit dialýzou. Mnoho lidí na tomto přístroji však končí doslova z ulice. Ledviny jim najednou přestanou fungovat. Často proto, že ignorovali varovná znamení.

Bolest zad

Špatně fungující ledviny bohužel dlouhou dobu nebolí a lidé si tak mohou namlouvat, že jim vlastně nic není. Když už se ale problém prohlubuje, přeci jen se bolestí mohou ozvat. Ta se nejčastěji objeví v dolní části zad. Nemusí však být nijak prudká, pociťovat můžete jen mírný, byť neustálý tlak. Podle bolesti však nejde určit míru problému. Závažná dysfunkce se může ozvat jen mírně, zatímco třeba ledvinová kolika bolí extrémně, ale dá se poměrně jednoduše odstranit.

Vyrážka na těle

Fungování ledvin je velmi složité a komplexní. Jakmile je nějakým způsobem narušeno, může to znamenat, že nedokáže odvést veškeré toxické látky z těla. V takovém případě tyto látky v těle zůstanou a mohou zde působit různé škody. Vyjeví se také vyrážkou na různých místech těla.

Zimnice

Zimnicí se projevují různá onemocnění nebo komplikace. U selhávajících ledvin jsou ale jedním z nejčastějších příznaků. Pakliže tak pociťujete silnou zimnici bez známého důvodu a k tomu navíc některý z dalších příznaků, měli byste urychleně vyhledat lékařskou pomoc.

Foto: Shutterstock

Kovová pachuť

Jak už jsme si řekli, selhávající ledviny fungují jen na část svého výkonu, což nestačí k odvádění škodlivých látek pryč z těla. Ty se pak mohou projevovat různě. V případě močoviny je to třeba nepříjemná kovová pachuť v ústech, která vyvolává i silný zápach z úst. Je to dáno tím, že se močovina rozkládá na čpavek.

Otoky

Když už ledviny nejsou schopny odvádět tekutiny pryč z těla, což je jedna z jejich základních funkcí, začnou se tvořit nepříjemné otoky, a to zejména na nohách a rukách. Všimnout si však můžete také nateklého obličeje. Vysvětlení je jednoduché: v těle se hromadí voda.

Foto: Shutterstock, zdroje: Kidney.org, Lifeoptions

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments