Není ovoce jako ovoce. Po některém se hubne, po jiném rychle přibírá. Naučte se je rozeznávat

Že je ovoce zdravé, víme všichni. Proto ho často v dobré víře zahrnujeme do našeho jídelníčku ve velkém. Pokud ovšem bojujete s kily navíc, vězte, že ne všechny druhy jsou pro vás ideální. Některé mohou dokonce vaše hubnutí zhatit. Pojďme se tedy společně podívat, které ovoce vám při dietě prospívá a které nikoli.

Pozor na přemíru cukrů

Shodit přebytečná kila je někdy věda. Možná to znáte: pečlivé hlídání jídelníčku, odměřování dávek, rady odevšad, které si často protiřečí… Není divu, že se v tom všem člověk občas zamotá. Zvlášť když i zdravé potraviny mohou při dietě škodit. To je právě případ ovoce. Samozřejmě obsahuje nezbytné vitamíny, minerály nebo antioxidační látky. Najdete v něm ovšem taky největšího strašáka všech dietářů – cukry. Pokud to tedy budete s ovocem přehánět, rozhodně si nepomůžete, spíš naopak. Záleží ale také na tom, po jakém druhu sáhnete.

Na grepu i lesních plodech si pochutnejte bez obav

Pokud se snažíte zhubnout a jste milovníci ovoce, sáhněte po grepu. Má totiž nízký glykemický index i malé množství kalorií, takže se při redukční dietě doporučuje. Obsahuje velké množství vitamínu C, který prospívá našemu zdraví. Vysoký obsah vlákniny zaručuje, že vás grep dobře zasytí a nějakou dobu nebudete pociťovat hlad.

Dalšími pomocníky při hubnutí mohou být lesní plody. Ostružiny, lesní jahody, maliny nebo borůvky neobsahují mnoho kalorií, zato jsou skvělým zdrojem vitamínů. Výborně fungují i proti stárnutí, protože bojují s volnými radikály. Působí protizánětlivě a mohou být dobrou prevencí proti kardiovaskulárním chorobám i neurodegenerativním onemocněním typu Alzheimerovy choroby.

Lesní plody neobsahují mnoho kalorií, zato jsou skvělým zdrojem vitamínů. Výborně fungují i proti stárnutí, protože bojují s volnými radikály. / Foto: Shutterstock

Ovoce, které prospívá jen v malé míře

Jablka a banány se při snaze zhubnout nacházejí někde na pomezí. Mohou vám pomoci, ale musíte je konzumovat s mírou. Oproti takovému grepu jsou totiž skutečně sladké. Jejich výhodou je, že nás na dlouhou dobu zasytí a my tak nemáme potřebu spěchat každou chvilku do lednice. Najdeme v nich samozřejmě velké množství vitamínů a dalších potřebných látek, které jsou našemu tělu prospěšné. Jestliže se jablky a banány nebudete přejídat, klidně si je i při redukční dietě dopřejte.

Exotické druhy hubnutí nesvědčí

Zatímco obyčejná jablka nám mohou v hubnutí pomoci, těm granátovým se rozhodně vyvarujte. Patří totiž k tomu nejméně vhodnému ovoci. A není samo. Vyhnout byste se měli také dalším exotickým kouskům – ananasu, datlím, fíkům nebo třeba mangu. Vhodné není ani hroznové víno. Všechny tyto druhy mají totiž společného jmenovatele – velké množství cukrů. I když je máte rádi, na nějaký čas na ně zkrátka budete muset zapomenout. Nevěste však hlavu, i při redukční dietě se dá sestavit jídelníček plný lahodných potravin, na kterých si pochutnáte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments