Cukrovku nevyvolá příliš velké množství cukru, jak se lidé domnívají. První signál se objeví na toaletě

Cukrovkou každoročně onemocní velké množství lidí, přičemž toto číslo se neustále zvedá. Jde tak jednoznačně o jednu z nejproblematičtějších civilizačních chorob současnosti. Ačkoliv se zdá, že komplikace s ní spojené jsou dnešní medicínou vyřešeny, tak docela to neplatí. Jistě, lidé s cukrovkou dnes mají slušnou kvalitu života, ale stále jsou až do jeho konce omezeni a navíc se u nich mohou vyskytnout přidružená onemocnění, která jsou velmi nepříjemná.

Cukr ji nemusí spustit

Pokud se cukrovku podaří zachytit včas, kdy ještě v těle nenapáchá větší škody, dá se velmi dobře kontrolovat a dostat do takového stavu, kdy člověk skutečně může žít prakticky bezstarostný život. K tomu je ale nutné ji rozpoznat opravdu v zárodku. Možné to je, ale mnohdy se to nepovede.

Většina lidí se domnívá, že cukrovka jim nehrozí, pokud nějak ve velkém nekonzumují cukr. To není ale tak docela přesné. Jednak není mnohým zřejmé, že i poměrně málo cukru z dnešního pohledu znamená hodně pro lidský organismus obecně. A cukrovka se nakonec může objevit i u lidí, kteří skutečně cukr příliš nekonzumují. Příčina rozvoje nemoci není zcela známá, ale faktem je, že k ní přispívá nezdravý životní styl. A nemusí jít jen o cukr jako takový. Stačí například sedavý způsob života, který není kompenzován fyzickou aktivitou.

Zjednodušeně řečeno se dá říct, že cukrovku způsobí neschopnost těla produkovat hormon inzulin, případně ztráta schopnosti na něj adekvátně reagovat a využívat ho k odbourávání cukru v krvi, který by se měl v ideálním případě proměnit na energii. Tento proces každopádně může být postupný a nemusíte si ho dlouhou dobu všimnout. Každopádně už začne působit na orgány v těle.

Foto: Shutterstock

Spolehlivý příznak

Jak tedy poznat cukrovku co nejdříve? Jedním z velmi průkazných znaků, které se objevují v rané fázi nemoci, je častá frekvence močení. V případě, že začnete chodit na toaletu častěji než dříve, a navíc se v noci několikrát probudíte s potřebou, něco se ve vašem těle zřejmě stalo. Nemusí jít rovnou o cukrovku, ovšem návštěvou u lékaře nic nezkazíte. Zde se podrobíte jednoduchému testu z krve, který ji vyloučí, nebo potvrdí.

Pravdou také je, že kritérium četnosti močení je individuální. Zatímco někdo chodí častěji standardně, jinému stačí jít párkrát za den. Je to pochopitelně dáno i množstvím vypitých tekutin. Zpozornět byste ale měli ve chvíli, kdy se vaše rutina v tomto ohledu výrazně změní.

Časté močení v důsledku cukrovky je dáno velkým množstvím cukru v krvi. Ledviny potom musí pracovat na plné obrátky, aby je z těla vyloučilo. Navazuje je tak na tekutinu a pouští z těla věn. To může ale přispívat i k odvodnění.

Mezi další příznaky cukrovky, kterých byste si měli všímat, patří zejména nevysvětlitelné hubnutí nebo naopak přibírání na váze, necitlivé nohy, infekce močových cest, rozmlžené vidění nebo sucho v ústech. Pokud se vyskytne několik příznaků najednou, neváhejte a vyhledejte pomoc.

Foto: Shutterstock, zdroje: Diabetes, WebMD

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments