Není zelenina jako zelenina. Které druhy obsahují ty nejpotřebnější látky?

Už odmala slýcháme, že máme jíst zeleninu. Proč? Protože je zdravá. To je bezesporu pravda, zelenina je totiž nabitá vlákninou, vitamíny, minerály a antioxidanty, nicméně některé druhy obsahují více živin než jiné. Mrkněte, kterých 7 druhů je nejzdravějších.

Špenát

Špenát je extrémně bohatý na vitamín K. Kromě něj obsahuje také slušné množství vitamínu A a taky antioxidanty. Přispívá ke zdraví srdce a snižuje krevní tlak.

Mrkev

Mrkev je výjimečná velmi vysokým obsahem beta karotenu, který naše tělo přeměňuje na vitamín A. Dále obsahuje draslík a vitamíny C a K. Snižuje riziko určitých druhů rakoviny.

Brokolice

V brokolici najdeme sulforafan – sloučeninu, která chrání před rakovinou. Brokolice také pomáhá předcházet různým chronickým onemocněním, snižuje hladiny zánětu. Obsahuje vitamíny K, C, dále mangan a draslík.

Česnek

Zázračně léčivá zelenina, prevence mnoha onemocnění. Obsahuje alicin, který podporuje zdraví srdce, upravuje hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu cholesterolu.

Růžičková kapusta

Obsahuje kaempferol – antioxidant s protizánětlivými a protirakovinnými vlastnostmi účinný při prevenci poškození buněk. Růžičková kapusta je také zdrojem vlákniny, kyseliny listové, hořčíku, draslíku a najdeme v ní vitamíny A, C a K.

Foto: Shutterstock

Zelený hrášek

Čerstvý hrách vyloupaný přímo z lusků sice obsahuje o něco více sacharidů a kalorií než jiné druhy zeleniny, ale je neuvěřitelně výživný. Bohatý na vlákninu, bílkoviny, vitamíny A, C, K, B1, B2, B3 a kyselinu listovou. Přispívá ke zdravému trávení a má protirakovinné účinky.

Červená řepa

Ač se pyšní nízkým obsahem kalorií, ukrývá vlákninu, mangan, kyselinu listovou a dusičnany. Ty se přemění na oxid dusnatý, který pomáhá rozšiřovat krevní cévy. Snižuje krevní tlak i riziko srdečních onemocnění. Zlepšuje sportovní výkon.

Mezi další druhy, které bychom měli pravidelně zařadit do jídelníčku, patří červené zelí, chřest, batáty a květák.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments