Nepříjemné plísně na nohou. Patří mezi silně nakažlivé

Kožní onemocnění dokáží člověka potrápit na velmi dlouhý čas. Plísňové onemocnění nohou je způsobeno houbami a je vhodné ho řešit včas. Jakmile zpozorujete neobvyklé svědění v oblasti chodidel, zkuste se poradit s lékařem, jestli se nejedná právě o zmíněnou mykózu. V případě, že nebudete problém řešit, můžete nakazit své okolí a znepříjemnit tak běžné dny nejen sobě, ale i ostatním. Mykózy totiž patří mezi velmi nakažlivá onemocnění. Riziko nakažení přitom ve vhodném, tedy vlhkém, prostředí trvá dlouhou dobu.

Proč se objevují plísně nohou?

Nezáleží na tom, zda jste dospělý muž, žena či dítě. Onemocnění postihuje všechny bez výjimky a projevuje se nepříjemným pálením a svěděním. Pokud svůj den trávíte v ponožkách z nevhodného a neprodyšného materiálu, může se celkem lehce stát, že se vaše nohy zpotí a zapaří. Právě tento proces má za následek vznik nepříjemné mykózy.

Příznaky však mohou trpět i jedinci, kteří o své nohy pečují a nemají tušení, proč by právě u nich měla vzniknout plíseň. Pokud například navštěvujete lázně, sauny, nebo tréninky při kterých chodíte na boso, je možné, že jste onemocnění chytili od některého z návštěvníků.

Jaké jsou příznaky a jak chytře předcházet tvorbě?

Kromě počátečního svědění a pálení se po čase můžete setkat také s oloupáním kůže nebo puchýři.

Na svůj běžný den se vybavte ponožkami ze stoprocentní bavlny, která zařídí příjemnou prodyšnost. Dále také omezte nošení bot a do zaměstnání či školy si noste přezůvky. Jestliže navštěvujete tréninky na různých sportovištích, nesundavejte si ponožky, aby nedošlo k přenosu plísňového onemocnění. Stejně tak se také snažte vyhýbat místům, jako jsou lázně, kde se vaše pokožka na chodidle dlouho namáčí, a potom přijímá onemocnění lépe než obvykle. Kromě toho nezapomínejte posilovat svou imunitu vyváženým jídelníčkem a pravidelným sportem.

Léčba

V případě, že prevence neuspěje, vydejte se rovnou k lékaři. Plísně nohou je třeba řešit včas, než se vytvoří puchýře mezi prsty a na chodidlech. Lékař předepisuje léčbu zejména pomocí mastí, ale sami se můžete přičinit také koupelí s vybranými bylinami.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Petr Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Článek se věnuje léčbě a prevenci plísní na nohách. Je to bohužel dost velký problém o kterém se samozřejmě moc nemluví. Když se zeptáte pedikérky, jestli si její klienti po ošetření nohou koupí u ní třeba dezinfekci do obuvi, nebo snad sušák na obuv s ozónovou dezinfekcí, tak odpověď je bohužel negativní. Boty se jednoduše moc neřeší, dovnitř není vidět a ten smrádek z bot není přece tak strašný, že? Naprosto souhlasím s autorkou, že při návštěvě bazénů, saun či sportovišť je nutno chodit v ponožkách, i když to rozhodně není moc správné řešení potácet se na józe ve “fuskách”… Číst vice »

Doporučujeme

loading...