Nepříjemné plísně na nohou. Patří mezi silně nakažlivé

Kožní onemocnění dokáží člověka potrápit na velmi dlouhý čas. Plísňové onemocnění nohou je způsobeno houbami a je vhodné ho řešit včas. Jakmile zpozorujete neobvyklé svědění v oblasti chodidel, zkuste se poradit s lékařem, jestli se nejedná právě o zmíněnou mykózu. V případě, že nebudete problém řešit, můžete nakazit své okolí a znepříjemnit tak běžné dny nejen sobě, ale i ostatním. Mykózy totiž patří mezi velmi nakažlivá onemocnění. Riziko nakažení přitom ve vhodném, tedy vlhkém, prostředí trvá dlouhou dobu.

Proč se objevují plísně nohou?

Nezáleží na tom, zda jste dospělý muž, žena či dítě. Onemocnění postihuje všechny bez výjimky a projevuje se nepříjemným pálením a svěděním. Pokud svůj den trávíte v ponožkách z nevhodného a neprodyšného materiálu, může se celkem lehce stát, že se vaše nohy zpotí a zapaří. Právě tento proces má za následek vznik nepříjemné mykózy.

Příznaky však mohou trpět i jedinci, kteří o své nohy pečují a nemají tušení, proč by právě u nich měla vzniknout plíseň. Pokud například navštěvujete lázně, sauny, nebo tréninky při kterých chodíte na boso, je možné, že jste onemocnění chytili od některého z návštěvníků.

Jaké jsou příznaky a jak chytře předcházet tvorbě?

Kromě počátečního svědění a pálení se po čase můžete setkat také s oloupáním kůže nebo puchýři.

Na svůj běžný den se vybavte ponožkami ze stoprocentní bavlny, která zařídí příjemnou prodyšnost. Dále také omezte nošení bot a do zaměstnání či školy si noste přezůvky. Jestliže navštěvujete tréninky na různých sportovištích, nesundavejte si ponožky, aby nedošlo k přenosu plísňového onemocnění. Stejně tak se také snažte vyhýbat místům, jako jsou lázně, kde se vaše pokožka na chodidle dlouho namáčí, a potom přijímá onemocnění lépe než obvykle. Kromě toho nezapomínejte posilovat svou imunitu vyváženým jídelníčkem a pravidelným sportem.

Léčba

V případě, že prevence neuspěje, vydejte se rovnou k lékaři. Plísně nohou je třeba řešit včas, než se vytvoří puchýře mezi prsty a na chodidlech. Lékař předepisuje léčbu zejména pomocí mastí, ale sami se můžete přičinit také koupelí s vybranými bylinami.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Hotovcová

Narodila se v devadesátých letech do světa veřejného internetu, prostřednictvím něhož se stala redaktorkou a s pomocí střední školy také grafickou designérkou. Nyní je studentkou UK, kde se věnuje historii, umění a náboženství. Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na