Neskutečné ceny v Polsku. Čech na jednom nákupu ušetřil 3000 korun, vše natočil. Tohle už nedává smysl

Nákupy v Polsku se u našinců těší značné oblibě, protože tam jednoduše nakoupí výrazně levněji. V poslední době se však v českých médiích začaly množit zprávy o tom, že nakupování u sousedů už tak výhodné není, protože už i tam ceny vzrostly. To vedlo mnohé k tomu, že si přeci jen často dlouhou cestu rozmysleli a raději nakoupili v českých obchodech.

Ceny jako z jiného světa

Jak velkou chybu udělali, to jim ukázal Čech vystupující pod přezdívkou Starej Fotr. Ten se do Polska neváhal vydat i na delší cestu, za kterou na pohonných hmotách projel přibližně tisíc korun. Smutnit ale rozhodně nemusel, protože už na benzince vše dohnal. Natankování pro něj bylo levnější téměř o čtyři sta korun a rovnou vzal i kuřivo pro tchyni, na kterém ušetřil další velké peníze.

Pak už se ale vydal do obchodů, kde pořídil skutečně levné potraviny. Za nimi Češi do Polska jezdí především. Navštívil dva obchody, a to Netto a Lidl, přičemž více doporučuje ten druhý, kde ho ceny skutečně ohromily. “To si děláš srandu. Kaiserka za korunu osmdesát. U nás stojí kolik, přes pět korun?” Takto upozornil na ceny pečiva, které sice nejsou tím hlavním, pro co lidé k sousedům jezdí, avšak poměrně jasně ukazují cenovou relaci, která zde panuje.

Nákup ale pokračoval dál. Zaujala například cena špičkové vepřové šunky, která v balení 264 gramů stála v přepočtu 72 korun. Prémiové polské párečky v balení vážícím přes půl kilogramy potom vyšly na 50 korun. Krabička malin přišla na pětadvacet korun a za kilo borůvek si Poláci účtují šedesát korun.

A co teprve třicetiprocentní smetana! Starej Fotr nevycházel z údivu, že ji zde pořídil za 15 korun, zatímco v Česku stojí tato základní potravina dvojnásobek. Za stejnou cenu potom pořídil i litrový stoprocentní pomerančový džus.

Foto: Shutterstock

Proč to u nás nejde?

Celkem prý Starej Fotr na svém nákupu ušetřil přes tři tisíce korun. A vyplatí se podle něj nakupovat v Polsku? “Vyplatí. Nevěřte tomu, co říkají v televizi, že se nevyplatí sem jezdit. To je nesmysl,” uvedl s tím, že lidé ušetří úplně na všem, a to jak na potravinách, alkoholu, cigaretách i pohonných hmotách. V obchodech se prý pohybuje značné množství Čechů, kteří se shánějí především po másle nebo olejích, tedy potravinách, které jsou u nás velmi drahé, ale zde jsou pořád za příznivé ceny.

Nabízí se také otázka, proč je Česko v porovnání s Polskem tak drahé. Když se člověk podívá na podobný nákup a jaké úspory je možné docílit, musí se zákonitě ptát, jak je to možné. Nedává to totiž moc smysl, a to ani poté, co zohledníme aktuálně odpuštěnou DPH na polských potravinách.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

V Polsku vždy bylo levněji pořád se mele to samý už tam bylo Levněji před 25 lety a to o více jak polovinu.

Bohumila
Bohumila
1 rok

V minulosti jsem jezdila za sestrou do Českého Těšína a zároveň i šla na polskou stranu,kde jsem vždy nakoupila levnější zboží.Už tehdy se něco vyplatilo.Bydlím u Bavorska a ptala jsem se těch co tam nakupují.Polsko to není .Maso tam podražili a pro benzín Němci jedou k nám,že je levnější.Prostě se do Německa nevyplatí jak do Polska i když to máte vedle.

Aleš
Aleš
1 rok

Markéto, neblábol Ty, benzín N95 na Chalupkách za 6,82 Pln a na Uniwaru v Gorzickách u dálnice 6.85. pochybuji, že by v nedalekých Krzyžanowicích byl o tolik dražší než u dálnice. Nespletla sis to z naftou? V přepočtu benzín dělal u kurzu Airbank před 3 dny tj. 10.11.2022 5,319Kč za 1 Pln 36,30, což je rozdíl 6 Kč od naší nejbližší benzinky, která je v okolí cca 50Km jedna z nejlevnějších. A směrem do vnitrozemí PL je benzín ještě levnější. Střední nákup včetně masa a uzenin za cca 1000,-Kč a minimálně o 1000,- Kč levnější, než v Čechách. Uzeniny bezkonkurenčně… Číst vice »

Marketa
Marketa
1 rok

To je zase blábol, cigarety nekuř a tím ušetříš ty tři tisíce, benzín i projedeš za cestu a velký rozdíl to není a ta šunka 26deka za 70 Kč to je pŕes dvacet za sto gramů je i u nás. Housky nejíš každý den ani šlehačku, u nás v akci je toto zboží na stejné ceně a tam mají také promoce, viděla jsem to video a bydlím dvacet od Polska, za benzín dám stovku a pár korun ušetřím na málo potravinách. Udělám si občas výlet, i u nich se podražilo jak mi řekly prodavačky, na obohacení to není 😊

Radomír
1 rok
Reply to  Marketa

Markéto, co kouříš Ty ? 😂

Vojtěch Andrš
Vojtěch Andrš
1 rok

Máš pravdu do Bogatyně jezdím už celý rok. Potraviny a benzín.

Marketa
Marketa
1 rok

Neblábol že se obohatíš, benzín jsem viděla za 9 zl. v Kržanowicích a potraviny nepatrně.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Marketa

To musíš vědět, kam jezdit, Markétko a hlavně – buď si pořiď káru, která míň žere, nebo se nauč řídit 😛