Oblíbený olej mezi Čechy musí okamžitě pryč z obchodů. Vyplavaly o něm nepěkné věci, to se podívejme

Bohužel se někdy přihodí, že některý výrobek musí být okamžitě stažen z prodejních pultů. Děje se to pravidelně, protože kontrola odhalí například závadný obsah, který by mohl konzumenty poškodit. Jindy však jde zase o to, že daný produkt vůbec nesplňuje to, co deklaruje. Těchto případů teď zřejmě bude přibývat, protože výrobci se z důvodu vysokých nákladů mohou uchýlit k záměrnému šizení.

Na nešvary se přijde

Je třeba říct, že všechny případy se nikdy odhalit nepovede, avšak například Státní zemědělská a potravinářská inspekce v tomto ohledu dělá velmi dobrou a záslužnou práci. Jedním ze segmentů, kdy historicky docházelo k problémům s kvalitou, jsou oleje. Potom se situace poněkud uklidnila, ale není vyloučeno, že někteří výrobci budou znovu zkoušet štěstí.

V Česku je za krále všech kuchyňských olejů pokládán ten olivový. Lidé ho považují za nejkvalitnější a často na něm třeba i smaží, byť to není zrovna ta nejvhodnější volba. Mnozí se také ztrácejí v kategoriích, do kterých je olivový olej rozdělen.

Jeden by si mohl říct, že je to přeci úplně jedno, protože všechny tyto oleje jsou přeci z oliv. A přesto máme na výběr z běžného olivového oleje, který už se ale zase tolik neprodává. Potom je tu panenský olivový olej a následně dokonce extra panenský olivový olej. Všimněte si například u řady italských šéfkuchařů, jako je například Emmanuele Ridi, že do svých receptů obvykle doporučují právě ten poslední, tedy extra panenský. Rozdíly tu totiž jsou značné, a to nejen kvalitativní, ale také cenové.

Foto: Shutterstock

Oblíbená značka vyhořela

Je pak tedy velkým problémem, když se ukáže, že někdo vydává svůj olivový olej za kvalitnější, než ve skutečnosti je. To se teď přihodilo společnosti Borges, která patří na českém trhu k těm nejoblíbenějším značkám.

Jenže se ukázalo, že přinejmenším jedna její várka extra panenských olejů kvalitativně nevyhovuje. Jde o tu s minimální trvanlivostí do 4. března 2023, číslo šarže L:213184063. Zemí původu je potom Španělsko. Přišlo se na to, že tento olej ve skutečnosti není extra panenský. Vůbec tak nesmí být nesmí být označován. Pokud jste tento výrobek zakoupili, máte možnost ho v místě prodeje vrátit, a to po předložení dokladu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Po přečtení titulku by člověk čekal, že v oleji plavali červi…nebo trus…