Neskutečný obchod v Česku. Papriky za 39 korun, ceny jako před lety. Jak to, že to tady jde a jinde nás dřou

Obchodní řetězce se nás snaží přesvědčit o tom, že zdražení, které v minulém roce předvedli a ve kterém vesele pokračují dále, je jen výsledkem cenových tlaků, jimž musí čelit. Jenže tato pohádka začíná dostávat povážlivé trhliny a napálené ceny v Česku řeší už doslova kdekdo. Situace je jen těžko udržitelná, obzvlášť když se objevuje jeden příklad za druhým, který podobná vysvětlení popírá.

Opravdu levný nákup

Stačí se ostatně vyjet podívat do sousedních zemí, jako je Polsko nebo Německo, a snadno zjistíte, že se to dá dělat úplně jinak. Nakonec ale nemusíte jezdit tak daleko. I v Česku se objevují obchody, ve kterých je levně. Z pohledu cen v řetězcích až neskutečně levně.

Na jeden takový upozornil také server TN.cz. Tento obchod s potravinami se nachází v Teplicích, a při pohledu na jeho ceny si budete připadat až nepatřičně. Doslova všechno vám totiž přijde až podezřele levné. Možná se tedy budete ptát, v čem je ten háček. Překvapivě ale žádný není.

Takže, co tu máme? Salátová okurka tady stojí 29 korun, tedy podobně jako v Polsku. Kapustu tu seženete za 15 korun kilo. Když se ale podíváte do supermarketu, zjistíte, že tam za ni chtějí přes padesát. A co teprve tolik diskutované papriky, jejichž cena v obchodních řetězcích v posledních týdnech doslova vystřelila, podle mnohých naprosto nesmyslně? Tak ty tady stojí 39 korun za kilogram a jsou moc pěkné. Jinde byste za ně dali čtyřikrát až pětkrát tolik. A třeba brambory se tam nezdražovaly už rok.

Foto: Shutterstock

Proč je jinde tak draho

Jak je něco takového možné? Odpověď majitelky jednoznačně podporuje podezření, že v obchodních řetězcích si na nás mastí kapsy. Tady prý není důvod zdražovat, protože dodavatelé ani doprava ceny nijak významně nezvedli. Podle ní jsou za vysokými cenami v obchodech především tučné marže.

Nezbývá než doufat, že se místní trh s potravinami podaří nějakým způsobem narovnat. Zatím se totiž zdá, že ho ovládají velké řetězce, které si diktují podmínky, a to jak vůči dodavatelům, tak zákazníkům. Český zákazník by si každopádně měl dobře rozmyslet, kde nakupuje a ideálně dávat přednost těm místům, kde mají ceny rozumné.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Kde to je?

Erika
Erika
1 rok
Reply to  Josef

V Teplicích, ale fotky uvedené v článku jsou jen ilustrační.

Toscana
Toscana
1 rok

To je dobrý. Za 39 papriky? Hloupost. Okurka za 29? Koupil jsem teď za 22,-