Nesmrtelné rostliny, které rostou bez péče i ve stínu. Krásně porostou i v hrozných zahradách

Někteří z nás mají to „štěstí“, že na jejich zahradu slunce nezasvítí, jak je den dlouhý. Možná na tom nejste tak zle, ale rozhodně byste vaši zahradu nemohli označit za slunnou? Nevadí. Mnozí se domnívají, že na stinných místech nic kloudného nevyroste, ale opak je pravdou. Podívejte se, co vše můžete úspěšně pěstovat i ve stínu.

Čechravy

Kouzelné, romantické, skoro až pohádkové trvalky, které milují stín. Dlouhé kvetoucí laty s kvítky od bílých, přes růžové, fialové až po žluté, budou zdobit vaši zahradu po celé léto. Výhodou je, že čechravy vypadají skvěle, i když zrovna nekvetou. Nejlépe uděláte, když jich vysadíte několik vedle sebe. Působí neodolatelně.

Hortenzie

Květiny se vznešeným názvem, a ještě vznešenějším květenstvím. Vaše oči si je zamilují. Hortenzie bývají bledě modré, růžové, červené, bílé, a dokonce i jasně zelené. Potřebují dostatečnou a pravidelnou zálivku, dále pak důkladnou péči. Ideálně hnojte dvakrát měsíčně. Hortenzie vaši zahradu budou svými květy zdobit od března do července.

Bergénie

Rostliny nenáročné na váš čas i péči upoutají oko každého svými nádhernými nejčastěji růžovými, ale také bílými či červenými zvonkovitými květy. Navíc jejich listy rovněž působí esteticky, takže vám bergénie ostudu neudělají ani v obdobích, kdy zrovna nekvetou.

Foto: Shutterstock

Pomněnkovec

Své jméno si pomněnkovec vysloužil díky nepřehlédnutelné podobnosti s pomněnkou. Jde o oblíbenou, nenáročnou trvalku. Od dubna se můžete těšit na nádherné modré kvítky, které oblaží každou zahradnickou duši. Daří se mu ve vlhké půdě s dostatkem stínu.

Břečťan

Břečťan sice vaši zahradu barevnými kombinacemi nerozzáří, ale jde o ideální alternativu, jak dostat trochu zeleně na skutečně stinná místa. Další jeho výhodou je, že je na údržbu velmi nenáročný, přitom poskytuje soukromí a pocit, že přírodu máte nadosah.

A co dál?

Trvalek, které zvládnou stín, je hodně. Dymnivka, hluchavka, konvalinka, plicník nebo zběhovec. Můžete se také pustit do pěstování kapradin. Hlavně se nevzdávat. I vaše zahrada může vypadat jako z katalogu.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments