Netrapte se s odtokem, který vám ucpaly vlasy. Rychlá domácí směs je okamžitě rozpustí

Čištění odpadu patří mezi činnosti, které sice musíte vykonat, ale oblíbenosti se netěší. Na tuto část domácnosti by se určitě nemělo nikdy zapomínat. Dokážete se díky tomu zbavit nepříjemného zápachu, znečištění, ale i opakovanému ucpávání. K odstranění nečistot se nejčastěji používají silné chemické látky, které jsou schopny zbytky v odpadu dokonale rozpustit. Zvládnete to ale i ekologicky.

Vyhněte se ucpání kanalizace

Odstranění problémů vzniká ještě před tím, než se kanalizace ucpe. Pravidelně odstraňujte pevné části, které by mohli při posunu v kanalizaci způsobit neplechu. Patří mezi ně především vlasy, zbytky potravin nebo chlupy. Tyto části se dlouhodobě rozkládají a způsobují zápach, vlasy a chlupy zase zamezují průchodnosti a zachycují zbytky kůže. Tímto způsobem se ale nejsme schopni zbavit zbytků tuku, které se působením studené vody zachycují na stěnách. Do výlevky tedy nikdy nelijte oleje.

Pravidelná údržba

Říká se, že lépe je předcházet než léčit a je to pravda. Naučte se každý týden vypláchnout odpady alespoň jedním litrem vroucí vody. Díky tomu se rozpustí především mastnota a zachycené mýdlo. Vroucí voda zároveň dokáže odpad dezinfikovat. Skvělým pomocníkem je také sklenice bílého octu. V sifonu nebo odpadu toalety udělá „špinavou“ práci. Eliminuje zápachy a zbaví vás přebytečných nečistot.

Účinná směs

Chcete-li odpad náležitě vyčistit, připravte si účinnou směs. Připravte si čtvrt hrnku jedlé sody a sklenici bílého octa. Nalijte ji přímo do odpadu a nechte alespoň 15 minut působit. Následně odpad důkladně vypláchněte. Díky tomu nahradíte drahé neekologické produkty za zlomek ceny. Skvělým pomocníkem je i sklenice jedlé sody kombinovaná se solí a bílým octem.

Foto: Shutterstock

Jak na ucpanou kanalizaci

Ucpaný odtok poznáte podle vody, která vám stojí v umyvadle nebo vaně. Šířit se může i nepříjemný zápach. V případě že vám nezabere směs octa a sody, vyzkoušejte „prošťouchnutí“ pomocí tradičního prádelního zvonu. Ten sice nemusí zachránit celou situaci, ale můžete tak ucpání alespoň trochu uvolnit. Následně si pomozte směsí jedlé sody, soli a octa a nechte působit minimálně půl hodiny. Posledním pomocníkem může být tzv. prací soda jinak také uhličitan sodný. Při jeho používání ale buďte opatrní, protože se jedná o agresivní sloučeninu. Smíchejte ji s litrem vlažné vody a nechte působit přes noc. Nakonec pečlivě propláchněte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Deco.fr

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments