Oblíbený výrobek z Tesca musíte okamžitě vyhodit. Tato potravina obsahuje něco strašného

Při obrovské produkci nejrůznějších potravin, které si můžeme aktuálně kupovat v obchodních řetězcích je velmi obtížné uhlídat jejich stoprocentní kvalitu. Vlastně se to i docela daří, protože je spíše s podivem, že na povrch nevyplouvá více problémů. Nežijeme zkrátka v ideálním světě a lidé i stroje dělají chyby, a tak se při výrobě může nedopatřením něco stát.

Důrazné varování

Výrobci i obchodní řetězce mají obvykle vlastní mechanismy, jak to zjistit a obvykle se tak i děje. Zbytek je potom na Státní zemědělské a potravinářské komisi, která provádí pravidelné kontroly a dokáže odchytit potraviny, které jsou nevhodné ke konzumaci, případně mohou být dokonce škodlivé.

Někdy se bohužel ukáže i poměrně velké pochybení, jako právě nedávno v případě výrobku z obchodního řetězce Tesco. Jde o rozinky Sultana pod privátní značkou. Zjistilo se, že jsou výrazně závadné a musely být okamžitě staženy z prodeje. Pakliže máte nějaké rozinky z tohoto řetězce doma, raději si je zkontrolujte.

V tomto případě jde o balení rozinek Sultana o 200 gramech, které mají minimální trvanlivost do dubna 2023. Na obalu najdete číslo šarže L220953V9871. Mělo by se jednat právě jen o tuto jednu šarži, ostatní by měly být v pořádku.

Foto: Shutterstock

Velký průšvih

Provinění bylo tak závažné, že muselo být nahlášeno do evropského systému rychlého varování pro potraviny. To se neděje pokaždé, ale hlavně tehdy, kdy by konzumace takové potraviny mohla člověku skutečně uškodit.

A co že se v těchto rozinkách vlastně našlo? Inu, nic pěkného to nebylo. Šlo o minerální olej, který je vysloveně zakázané používat v potravinářském průmyslu. Došlo zde k porušení nařízení Rady o potravinářských látkách. Tohoto oleje je navíc v rozinkách opravdu hodně a sice 397 mililitrů na jedno kilo.

Přestože došlo k podchycení problému u jedné šarže, důvěra v tento produkt může být přeci jen poněkud nahlodána. Problém s přidáním minerálních olejů v takovémto množství je totiž značný a výrobce pochybil skutečně významně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka
Jirka
1 rok

V článku jsou 2 ZÁVAŽNÉ CHYBY!!!
1. chyba: v ČR. možná existuje Česká zemědělská a potravinářská komise (nevím), kontrola kvality potravin patří do působnosti České zemědělské a potravinářské inspekce (ČZPI).
2. chyba: podle ČZPI byl obsah nepovolených olejů 397 miligramů v 1 kg rozinek, nikoliv v článku uváděných 397 mililitrů.
1 litr = 1000 mililitrů.
1 kilogram = 1 000 gramů = 1 000 000 miligramů.

Článek je na tomto serveru zvěřejňován opakovaně a se stále stejnými chybami !!!

Jan
Jan
1 rok

4decilitry na 1kilo???!