Neustálá únava, změny pokožky nebo jiná barva moči. Takové jsou nejčastější projevy onemocnění jater

Věděli jste, že kruhy pod očima, nehezké nehty nebo rychlé změny hmotnosti mohou ukazovat na závažné onemocnění jater? Játra zasažená toxiny neplní správně funkci a je třeba je rychle detoxikovat. Jak rozpoznat onemocnění jater?

Udržujte zdravá játra

Největším vnitřním orgánem jsou naše játra. Zbavují krev nebezpečných toxinů a tvoří žluč, která štěpí tuky. Uvolňují cukr, ukládají vitamíny a železo, odstraňují staré červené krvinky. Při onemocnění jater je velká šance na záchranu, jelikož orgán má vysokou schopnost regenerace.

Co poškozuje játra

Játra poškozuje špatná životospráva, užívání alkoholu, nadměrné užívání léků, tučná jídla a především stres. Na játra útočí i nejrůznější onemocnění jako hepatitida či infekce.

Uložené toxiny v játrech

Úkolem jater je odvádění nebezpečných toxinů. Jakmile játra nefungují správně, toxiny způsobují alergie, deprese, přibírání na váze či rychlý úbytek, nespavost a bolesti hlavy.

Jak poznat onemocnění jater

  • Změny na kůži – jakmile začnete mít pokožku citlivou nebo náhle svědí, mohou za to toxické látky, které se z těla neuvolňují. Všimnout si můžete i žloutnoucích špiček prstů a nehtů, to je důsledek hromadění barviva bilirubin.
  • Pozor na toaletě – při vylučování si můžete všimnout tmavé moči, bledé nebo zašedlé stolice případně krve ve stolici. Vše ukazuje na onemocnění jater.
  • Bolest a křeče – bolestivý podbřišek doprovázený křečemi a pocitem plnosti a nafouknutí může být další indicií ukazující na nemoc jater.
  • Chronická únava – malátnost a slabost, která přetrvává dlouhodobě může souviset s onemocněním jater. Pokud dostatečně relaxujete, a přesto jste stále bez energie, mohou být játra viníkem.
  • Zápach z úst, tělesný zápach a nadměrné pocení – pokud přetrvávají delší čas jedná se o signály špatné funkce jater.
  • Zarudlý obličej, černé kruhy pod očima, oteklé oči – jedny z klasických příznaků nemocí jater.

Jak detoxikovat játra

Na detoxikaci jater jsou vhodné nejrůznější pitné kůry, bylinné čaje či kurkuma.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments