Neuvěřitelné se stává skutečností. Budeme se dožívat 120 let?

Publikování výsledků nedávné studie na myších rozvířilo debatu v odborných kruzích i mezi veřejností. Opravdu bude možné vyvinout lék na stáří a prodloužit průměrnou délku lidského života? Můžeme se těšit na to, že budeme aktivní i v pozdním věku?

Výsledky studie na myších

Izraelská univerzita publikovala výsledky výzkumu (v časopise Nature Communications), kde se vědcům podařilo prodloužit průměrnou délku života myší o 30 %. Členové výzkumného týmu věří, že by se podobným postupem mohlo docílit prodloužení i lidského života. Pokud budou úspěšní, běžně by se lidé mohli dožívat sto, sto deseti nebo i sto dvaceti let.

Průměrná délka života se prodlužuje

Díky novým léčebným postupům, propracovaným operacím, léčivům a často i díky osvětě o benefitech zdravého životního stylu, se průměrná délka lidského života začala prodlužovat. To zaznamenali i představitelé zemí a důsledky řeší na ekonomické úrovni. Stále častěji volají po vybudování zázemí pro péči o seniory nebo po penzijní reformě.

Vědecký tým věří, že by léky na prodloužení života mohly být na trhu už do několika let.

Foto: Shutterstock

Myši nebyly nemocné

V průběhu studie se u myší genetickou modifikací posilnil protein sirtuin. Ten patří do skupiny enzymů, která reguluje buněčné pochody v souvislosti s energií buněk a homeostázou. V organizmu se tento protein vyskytuje v přirozeném množství, s věkem se však jeho množství snižuje. Myši bez uvedeného proteinu nedokázaly generovat tolik energie, zatímco stejně staré myši s aktivním proteinem překonávaly mnohem lépe nemoci spojené s vysokým věkem. Zároveň dokázaly být stejně aktivní jako mladé myši.

Dalším krokem vědeckého týmu bude pokus o vyvinutí léku, který by hladinu proteinu dokázal zvýšit i u lidí. Lidé by pak mohli sami překonat rakovinové onemocnění, cukrovku, Alzheimerovu chorobu nebo nemoci kardiovaskulárního systému.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nature Communications

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments