Nevysvětlitelné příčiny migrén. Co dělat, aby přicházela bolest hlavy co nejméně?

Hlava vám třeští, pulsuje, je vám špatně, zvracíte, máte rozostřené vidění a musíte ležet ve mně a tichu? Nezvladatelnou migrénou trpí 20 % žen a 6 % mužů. Co na ni zabírá?

Kde se migréna bere a co je příčinou, lékaři dodnes přesně nevědí. Velkou roli hraje dědičnost, nadměrná únava, stres, napětí, hluk a světlo. Často přichází na začátku menstruace a s dalšími hormonálními změnami. Migréna je buď s aurou, nebo bez ní. Aura je předzvěstí migrény, jedná se o poruchy zraku, hybnosti nebo řeči. Prodrom je varovný signál, předcházející záchvatu. Jde o změnu nálady, neklid, nervozitu, únavu, podrážděnost, depresi či nechutenství. S věkem se migréna zmírňuje. Nejčastěji se objeví u žen mezi 20. a 45. rokem života, často i do 20. let.

Jak si můžeme pomoci

Snažte se vyvarovat momentů, které vyvolávají migrenózní stavy. Důležitá je změna životosprávy. Vyhýbat se jídlům, která by mohla záchvat spustit, dbát na dostatečný spánek a pravidelný denní režim. Vyhnout se nočním směnám a ponocování, hlučným místům i nadměrné fyzické zátěži.

Hlavními spouštěče

  • Káva a kofein zvyšuje serotonin v mozku, ale i vylučování magnesia a hormonu krevního tlaku noradrenalinu, což může spustit migrénu.
  • Pokles cukru v krvi a chuť na sladké nutí ke konzumaci sladkostí a vede k bolesti hlavy. Jezte každé 3 až 4 hodiny a uhlovodany nehraďte celozrnným pečivem, ovocem a zeleninou.
  • Alkohol, především červené víno obsahující tyramin a bublinky, vyvolávají bolesti hlavy.
  • Druhy bílkovin a tyramin ve zrajících sýrech, naložených a uzených rybách, citrusech, oříšcích.
  • Fenylethylamin v kakau a čokoládě spouští migrény.
  • Přísady, dochucovadla, aromata, éčka či glutaman sodný vyvolávají migrénu. Jde o pytlíkové polévky, fastfood, chipsy a další pochutiny. Vařte z čerstvých potravin.
  • Nepravidelná strava a pitný režim.
  • Změny spánkového režimu, nedostatek spánku, ale i přemíra spánku třeba o víkendu.

Co na zmírnění bolesti

Na zmírnění bolestí pomohou analgetika a antirevmatika, hlavně kyselina acetylsalicylová, aulin – nimesulidum, dihydroergotamin, ergotamin a paracetamol. Zkusit můžete bylinný gel Kosmín s výtažky z máty, levandule, eukalyptu a tužebníku nanesený na spánky a zátylek. Flavomigran obsahuje extrakt z kopretiny řimbaby a užívá se dlouhodobě. Protimigrénový elixír obsahuje 12 bylin, oddaluje četnost výskytu bolestí hlavy, snižuje jejich intenzitu, potlačuje nevolnost a zvracení. Dále čaj z bazalky, majoránky, kozlíku lékařského či řimbaby. Listy řimbaby si dejte i do salátu, 3 listy denně sníží četnost výskytů migrény až o 70 %. Je také v kapkách nebo tabletách, třeba Migrax.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments