Jak funguje světlo a jaký má vliv na zdraví?

Umělé světlo bereme dnes jako naprostou samozřejmost, bez které si nedovedeme představit běžné fungování. Proto možná překvapí, že ještě relativně nedávno byla taková banalita jako žárovka vnímána jako výkřik nejmodernější technologie.

Co to je vlastně světlo?

Dříve se lidé spoléhali pouze na sluneční svit, popřípadě na oheň, když se setmělo. Lidé se dlouho snažili tuto závislost na plameni ohně vyřešit, ale mnozí věhlasní vědci si na tomto úkolu vylámali zuby. Byl to až Thomas Alva Edison, hrdý držitel 2332 patentů, který se neúspěchy nenechal odradit a navázal na dílčí úspěchy svých předchůdců. Jednoho krásného večera v říjnu roku 1879 si konečně mohl říct „budiž světlo“ a rozsvítit první funkční žárovku na světě. Netrvalo dlouho a tento vynález se rozšířil do celého světa.

Tip: Podrobná historie žárovky

Pro světlo je příznačné, že si pod tímto pojmem každý představí trochu něco jiného. Pokud tento termín použijeme v hovorové řeči, mluvíme většinou o viditelné části elektromagnetického záření. Na toto viditelné záření reaguje sítnice lidského oka. Pokud se však o světle jako takovém chcete dozvědět více, doporučujeme vaší pozornosti tento propracovaný text.

Světlo a zdraví

Z hlediska vnímání světa je zrak naším nejdůležitějším smyslovým orgánem. Až 80 % všech vjemů vnímáme právě očima. Z toho jasně vyplývá, že kvalitu našeho života výrazně ovlivňuje to, jak ho vidíme. A nikdy ho neuvidíme ideálně, pokud ho nedokážeme správně nasvítit.

V dnešní době se velké oblibě těší úsporné LED zdroje světla. Na první pohled se mohou všechny jevit stejně, protože rozdíly pouhým okem nespatříme. Ovšem stejně jako dříve platí, že na kvalitě světla závisí i naše zdraví. Proto rozhodně není od věci kupovat zdroje osvětlení od osvědčených značek, například Philips LED, které dbají na to, aby světlo bylo v souladu s fotobiologickou bezpečnostní normou. Našim očím tak mimo jiné zajistíme adekvátní eye comfort, tedy oční komfort.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments