Nežádoucí účinky po podání vakcíny proti covidu. Týkají se zejména těchto lidí

Vakcíny obecně mohou vyvolat určitou reakci organismu, a to krátce po aplikaci. To samé platí o covidových vakcínách, které se nijak zvlášť nevymykají. Oproti jiným očkovacím látkám je tu ale jeden velký rozdíl: aplikují se v obrovském množství v krátkém čase. Tak masivní očkovací kampaň jako dnes ještě nikdy neprobíhala. Nelze se proto příliš divit tomu, že se o vedlejších účincích hodně mluví.

Vakcíny neobsahují nebezpečnou část viru

Pravdou je, že u některých lidí vyvolá vakcína silnější reakci. Například takovou, že si musí vzít volno z práce, protože jsou malátní a bolí je hlava. Další pocítí jen mírnou reakci, která je v každodenním životě nijak zvlášť neomezuje. Přestože se nad tím dá mávnout rukou a počkat až na samotnou aplikaci, abyste zjistili, jak zrovna váš organismus zareaguje, dá se to do určité míry i předvídat.

Očkování je způsobem, který stimuluje imunitní odpověď, což vytvoří ochranu těla před infekcí. Vzhledem k tomu, že vakcíny proti covidu neobsahují nebezpečnou část viru, vyvolávají jen reakce neškodného typu. Ačkoliv jsou na trhu různé vakcíny, jež fungují odlišným způsobem, všechny poskytují ochranu a vytvářejí buňky, které si zapamatují, jak bojovat s koronavirem.

Foto: Shutterstock

Lidé s citlivější imunitou vakcínu mohou pocítit

Záleží přitom především na samotném imunitním systému, jak bude vypadat rakce na vakcínu. Podle konzultanta britského zdravotního systému (NHS), doktora Sreehara Krishy, mají někteří jedinci takzvaný hypersenzitivní imunitní systém. Ten, jakmile rozpozná i sebemenší hrozbu, může zareagovat velmi přehnaně. Týká se to především lidí, kteří mají astma, ekzémy nebo sennou rýmu. Jejich imunitní systém je citlivější, a proto u nich převažuje riziko vedlejších příznaků po podání vakcíny.

Mírné vedlejší účinky se vyskytnou přibližně u jednoho ze čtyř lidí. Mezi nejběžnější patří bolavé rameno, bolest hlavy, únava, zimnice a mírné příznaky podobné chřipce. Podobné symptomy se objevují u lidí po očkování proti chřipce nebo jiným nemocem, nejen po podání vakcíny proti koronaviru. Obvykle je lidé pociťují do 24 hodin po očkování a trvají jeden až dva dny.

Experti radí lidem, kteří mají z vakcíny obavy, aby se neostýchali konzultovat je se svým lékařem. Ten jim dokáže poskytnout přesné rady na základě jejich zdravotního stavu a anamnézy.

Foto: Shutterstock, zdroj: NHS

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.