Nezaplatíte teplo za sousedy? Smůla, odpojí vás. Češi jsou zoufalí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že energetická krize už je zažehnána a že teď by mohly ceny plynu a elektřiny zprudka klesat, ve skutečnosti stačil jeden rok vysokých cen na to, aby zadělal na pořádně hluboké potíže, které se navíc vyjevují až časem.

Je to nepříjemné

V době, kdy mnozí loni řešili, jak moc se jim zvyšují náklady na energie, byli někteří v klidu. Buď měli zafixováno, a tak byli na čas zcela v pohodě, nebo se domnívali, že jich se vysoké ceny netýkají. Obvykle šlo o obyvatele bytových domů, kteří jednoduše platili dříve vyměřené zálohy.

Jenže tyto zálohy byly pochopitelně vypočteny ještě z nízkých cen z předminulého roku. Co to znamená? Pokud jste neměli proaktivní družstvo nebo společenství jednotek vlastníků, jež by navyšovalo zálohy v průběhu roku, zřejmě vás teď dostihly vysoké nedoplatky.

Podle zpráv na sociálních sítích jde o velmi rozšířený problém na českých sídlištích. Nejenže lidé musí hradit nedoplatky, se kterými mnozí nepočítali, ale navíc jsou z nových cen vypočteny mnohem vyšší zálohy.

Foto: Shutterstock

Mnohem více neplatičů

Tím však špatné zprávy zdaleka nekončí. Je logické, že s vyššími cenami a nedoplatky se zvětšil také počet neplatičů. A tak vyplouvá na povrch jedna z nepříjemností, která se s bydlením v bytových domech pojí. Pro dodavatele energií totiž figurují jako jedna jednotka, která si musí platby nějak rozpočítat mezi jednotlivé partaje.

Pokud však jedna či více domácností přestanou platit, znamená to jediné. Dluh za ně musí uhradit ostatní, jinak jim zcela vážně hrozí odpojení od tepla nebo vody. Následně to pochopitelně mohou po neplatičích vymáhat, avšak zkušenosti ukazují, že je to složité a často to končí nezdarem. Navíc jsou s tím spojeny další náklady.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments