Nikdy nesušte prádlo doma. Ani nevíte, jak tím riskujete

S nadcházejícími deštivými a chladnými dny je stále těžší usušit prádlo venku. Za krásného slunného dne máme prádlo suché skoro hned, protože sluníčko a větřík prádlo velmi rychle usuší. Bohužel s podzimem a zimou se sušení prádla komplikuje a venku v lepším případě schne prádlo celý den a pokud proprší celé dny, je nutné prádlo dosušit doma. Bohužel tento způsob sušení není zcela vhodný.

V některých panelákových domech a někde i v rodinných domech je místnost vyhrazená přímo pro sušení prádla. Tato varianta je tedy rozhodně lepší, než sušit prádlo například v obývacím pokoji. Pokud máte sušičku, nemusíte problém se sušením prádla vůbec řešit.

Proč nesušit prádlo doma

Pokud sušíte prádlo doma na sušáku, zvyšuje se tím vlhkost ve vaší domácnosti a tím se vytváří ideální prostředí pro vznik škodlivých plísní, růst hub a bakterií. Jen sušení prádla na radiátoru může způsobit až třetinu vlhkosti ve vzduchu.

Plísně jsou hlavní příčinou alergií, slzení očí, náhodného kýchání a dalších obtíží. Pokud sušíte prádlo, zvýšená vlhkost může být velmi nepříjemná pro pacienty s astmatem, ekzémem ale někdy i zdravé členy domácnosti.

Foto: Shutterstock

Pokud nemáte na výběr a prádlo musíte sušit doma, přinášíme pár tipů

Nepřeplňujte pračku prádlem, aby se mohlo dobře vyždímat. Pokud budete mít pračku úplně naplněnou až pod okraj, prádlo bude na konci praní vlhčí a bude tedy déle schnout.

Prádlo nechte řádně vyždímat, ale pozor na svetry a jiné oblečení z jemných materiálů, které nesnesou vysoké ždímání.

Sušte prádlo v místnosti, kterou lze dobře vyvětrat a lze tam topit.

Při sušení použijte v místnosti odvlhčovač vzduchu, protože jedině tak můžete snížit vlhkost.

Prádlo před uložením zkontrolujte, že je skutečně suché. Zabráníte tak zbytečnému vzniku plísní na místech se špatnou cirkulací vzduchu, jako jsou skříně a jiné úložné prostory.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Syd
Syd
1 rok

To jsou ale zase kydy. Prádlo susim doma celorocne, protoze z venku osklive smrdi zatuchlinou, nejvic prave kdyz sviti slunicko, nechápu ze to 8 z 10 lidi prijde jako vůně. Nicmene znam minimalne dalsi dva lidi ktery to taky povazujou za smrad, takze si tentokrát muzete odpustit poznamky o mych rozbitych cichovych receptorech. Navic pres noc to venku zase navlhne od rosy, takze to ve vysledku zas tak rychly neni. Vlhkost v byte vim docela dobre jakou mam neboť vedle teplomeru sleduju i vlkomer a vlhkost pomoci vetrani a zvlhcovace reguluju aby se udrzovala celorocne mezi 60 a 70 procenty… Číst vice »

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Syd

Vy musíte celoročně krásně “vonět” :D:D
Mimochodem – jedině pako věší prádlo ven na noc 😀