Nikdy nevyhazujte klíčky od brambor. Na zahradě mají velmi důležitou funkci

Naklíčené brambory sice ve spíži nevidíme rádi, přesto se nevyhýbáme jejich konzumaci. Klíčky obvykle pečlivě odkrojíme, vyhodíme do odpadu a bramboru následně zpracujeme. Ukážeme vám skvělé využití klíčků od brambor. Nevyhazujte bramborové klíčky!

Klíčky potřebujete pro vypěstování nových brambor

V zahradnictvích seženete běžně vhodné brambory pro výsadbu, ze kterých vám vyroste poměrně rychle nová úroda. S trochou času a trpělivosti ale můžete získat stejný základ na sadbu z kuchyňského odpadu, z malých bramborových klíčků.

Klíčky stačí co nejhlouběji odlomit od brambory a namočit na půl hodiny do slabého roztoku hypermanganu. Následně je vytáhněte a na hodinu je namočte v temném místě do běžného přípravku pro stimulaci růstu.

Zakořenění klíčků

Připravené klíčky po stimulaci růstu smíchejte s vlhkými pilinami a dejte do igelitového sáčku. Sáček musí být trvale vlhký, ale nesmí se v něm objevit hniloba. Denně sáček protřepejte a případně navlhčete. Pobyt v sáčku bude trvat jen pár dní a objeví se kořínky. To je signálem, že klíčky můžete přesadit do květináčů. Ponechejte rostliny na parapetu a zalévejte. Jakmile budou rostliny dostatečně silné, můžete je zasadit v zahradě.

Foto: Shutterstock

Tinktura na bolavé klouby

Samotný bramborový klíček nikdy nekonzumujte, obsahuje jed solanin. Čekaly by vás nepříjemné žaludeční křeče a střevní potíže. Klíčky ale kromě výsadby nových brambor můžete použít i k léčebným účelům.

Bramborové klíčky o váze asi 300 g zalijte půl litrem alkoholu, pro výrobu tinktury je vhodná například vodka. Nechejte tinkturu louhovat na temném místě po dobu jednoho měsíce a občas nádobu protřepejte. Po přecezení se tinktura používá jako mazání na bolavé klouby. Můžete ji také nalít na textilii a klouby ošetřit formou zábalu nebo obkladu. Domácí léčebný prostředek vyrobíte jen za pár drobných, ne vždy musí vést cesta do lékárny.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments